Amerika Hüquq Məktəbi ilə Vəkillər Kollegiyası arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Azərbaycanda səfərdə olan Amerika Hüquq Məktəbinin (SAL proqramı) təsisçiləri Ketevan Jeladze və Maia Meskhi martın 30-da Vəkillər Kollegiyasında olublar.
Qonaqları salamlayan Kollegiyanın sədri Anar Bağırov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib, son illərdə çoxsaylı təhsil müəssisələri və beynəlxalq təşkilatlarla memorandumlar imzalanaraq xeyli faydalı əməkdaşlıqların əldə olunduğunu bildirib və vəkillərin peşə hazırlığının artırılmasının Kollegiya üçün vacib elementlərdən biri olduğunu vurğulayıb.
Səmimi görüşə görə təşəkkürlərini bildirən qonaqlar ölkəmizə səfər etməkdən məmnun olduqlarını bildirib və Vəkillər Kollegiyası ilə əməkdaşlığın üstünlüklərindən danışıblar.
Bildirilib ki, SAL proqramı ilk il üzrə Gürcüstanda iki semestr davam edir. İki semestrlik proqramı bitirdikdən sonra, məzunlar Çikaqo-Kentdə hüquq üzrə magistr (LLM) təhsillərini davam etdirə bilərlər. Qeyd olunub ki, Çikaqo-Kent Hüquq Kolleci ABŞ üzrə məhkəmədə vəkillik sahəsində 7-ci, əqli mülkiyyət hüququ sahəsində 12-ci, hüquqi yazı sahəsində isə 39-cu yerdədir.
Sonra Amerika Hüquq Məktəbi ilə Vəkillər Kollegiyası arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Əldə olunmuş razılığa əsasən, Kollegiyanın üzvləri müstəsna olaraq aşağıdakı güzəştləri əldə edirlər:
1. Qəbul zamanı Vəkillər Kollegiyası üzvlərinə üstünlük;
2. Vəkillər Kollegiyasının üzvləri SAL proqramı təhsili üçün əlavə 10% endirim (SAL üçün sabit təhsil haqqı 6 950 ABŞ dolları əvəzinə, 6 255 ABŞ dolları);
3. Amerikalı müəllim tərəfindən pulsuz onlayn hüquqi ingilis dili kursu;
4. Amerikalı professorlar tərəfindən Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün xüsusi təlimlər və master-klaslar.
Daha sonra Çikaqo-Kent Hüquq Kollecində isə təqdim olunan güzəştlər:
1. SAL məzunları magistratura təhsilini başa vurub LLM diplomunu bir tədris ili əvəzinə bir semestrdə qazana və 43 800 ABŞ dolları əvəzinə, sabit 10 000 ABŞ dolları ödəyə bilər;
2. GPA 3.8-dən yuxarı olan SAL məzunlarına tam 100% təhsil təqaüdü verilir;
3. SAL məzunları IELTS/TOEFL imtahanlarından azad edilir;
4. LL.M semestri SAL-dan dərhal sonra və ya SAL-ı bitirdikdən sonra üç tədris ili ərzində istənilən semestrdə davam etdirilə bilər;
5. Çikaqo-Kentin daxili innovativ hüquq klinikaları vasitəsilə praktiki təcrübə;
6. Çikaqo hüquq icması, ən yaxşı özəl hüquq firmaları, korporasiyalar və müxtəlif vəkil qurumları ilə birbaşa əlaqələr və təcrübə fürsətləri;
7. Çikaqo-Kentdə iki semestr keçirən tələbələr ABŞ-da “OPT”-yə daxil ola bilərlər (12 aylıq təhsildən sonrakı iş icazəsi);
8. Çikaqo-Kentdə iki semestrdən sonra məzunlar ABŞ-da vəkillik imtahanı verə bilərlər.
Əlavə məlumat:
1. SAL proqramı 2 semestr üçün nəzərdə tutulmuşdur və Çikaqo-Kent Hüquq Kollecində magistr dərəcəsi üçün 10 kredit verir;
2. 2 semestrlik proqramı bitirdikdən sonra məzunlar 3 il ərzində Çikaqo-Kent Hüquq Kollecinə müraciət edərək hüquq üzrə magistr (LLM) təhsillərini orada davam etdirə bilərlər;
3. SAL proqramının dərsləri onlayn qaydada və ya Bakı / Tbilisi ərazilərində mövcud auditoriyalarda tədris oluna bilər; ayda bir dəfə isə həftə sonlarında keçirilməsi planlaşdırılır;
4. TOEFL / IELTS tələb olunmur;
5. SAL proqramı üzrə AR Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün təhsil haqqı 6 255 ABŞ dolları təşkil edir (hissə-hissə ödəmə imkanı ilə).
Müraciət edənlərin seçim meyarları:
1. Hüquq üzrə bakalavr dərəcəsi;
2. İngilis dilində yaxşı səviyyədə yazılı və şifahi ünsiyyət qurma bacarığı (TOEFL / IELTS tələb olunmur);
3. Müsahibədə uğurlu iştirak.
Tələb olunan sənədlər:
1. İngilis dilində tərtib olunmuş tərcümeyi hal - CV (tövsiyə edən şəxsin adı və əlaqə məlumatları qeyd olunmaqla);
2. İngilis dilinə tərcümə edilmiş və notarial qaydada təsdiq olunmuş diplomun və diploma əlavənin surətləri;
3. Xarici pasportun və ya şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
4. Vəkil vəsiqəsinin surəti.
Qeyd edək ki, fevral 2024 - dekabr 2024 semestri üzrə SAL proqramına müraciət üçün son tarix 2023-cü il dekabr ayının 23-ü olaraq müəyyənləşdirilmişdir.
Müraciət etmək istəyənlər tələb olunan sənədləri elektron (skan edilmiş) formatda saladmissions@kentlaw.iit.eduadmission@chicagokentlaw.ge elektron poçt ünvanlarına yönləndirilməli və ya onlayn qayda müraciət linki vasitəsilə qeydiyyatdan keçməlidir.
Əlavə olaraq, AR Vəkillər Kollegiyasının elektron poçt ünvanına (office@barassociation.az) məktub ünvanlayaraq müraciət barədə məlumat verməyiniz xahiş olunur. AR Vəkillər Kollegiyası müraciət edənlər tərəfindən məktubu aldıqdan sonra rəsmi qaydada SAL proqramının təsisçilərinə müvafiq məlumatı yönləndirəcək və müraciət edən vəkillər üçün təhsil haqqına güzəştlər tətbiq olunacaq.
Namizədlər üçün keçiriləcək hüquqi ingilis dili kurslar, xüsusi təlimlər və master-klaslar barədə əlavə məlumat veriləcəkdir.

A Memorandum of Understanding was signed between the School of American Law and the Azerbaijani Bar Association
30 March 2023    2405 share share
Ms Ketevan Jeladze and Ms Maia Meskhi, founders of the School of American Law (SAL program), who are on a visit to Azerbaijan, had a meeting with the Azerbaijani Bar Association on March 30.
Welcoming the guests, the Chairman of the ABA, Mr Anar Baghirov, provided detailed information about the activities of the organisation headed by him and noted that in recent years, a lot of beneficial cooperation had been achieved by signing the memorandums of understanding with almost all the universities that have law schools/faculties, as well as with international organisations, and stressed that increasing the professional training of lawyers is one of the essential elements for the ABA.
Expressing their gratitude for the cordial meeting, the guests defined their pleasure in visiting our country and spoke about the advantages of cooperation with the Azerbaijani Bar Association.
The SAL program lasts two semesters in Georgia for the first year. After completing the two-semester program, graduates can continue their Master of Laws (LLMs) studies at Chicago-Kent College of Law. Across the United States, the Chicago-Kent College of Law rates 7th in Trial Advocacy, 12th in Intellectual Property law and 39th in Legal Writing.
Consequently, the Azerbaijani Bar Association and the School of American Law signed a Memorandum of Understanding.
According to the MoU, the members of the ABA receive the following benefits:
1. Preference to the ABA members during admission;
2. Additional 10% discount for SAL program training to the ABA members (instead of USD 6 950 fixed tuition for SAL USD 6 255);
3. Free Online Legal English course by an American teacher;
4. Special training and master classes for members of the Azerbaijani Bar Association by American professors.
Afterwards, at the Chicago-Kent College of Law, the benefits offered are as follows:
1. SAL graduates can complete their Master's degree and earn their LLM Diploma in one semester instead of one academic year and pay a fixed USD 10 000 instead of USD 43 800;
2. SAL graduates with a GPA above 3.8 receive a full 100% tuition scholarship;
3. SAL graduates are exempted from IELTS/TOEFL exams;
4. LL.M semester can be continued in any semester immediately after SAL or within three academic years after completing SAL;
5. Hands-on experience through the innovative clinics at Chicago-Kent’s in-house Law Group;
6. Externships within the Chicago legal community, top private law firms, corporations, and a wide variety of advocacy organisations;
7. Students spending two semesters at Chicago-Kent have access to the OPT in the USA (12-month post-study work permit);
8. After two semesters at Chicago-Kent, graduates can take the bar exam in the USA.
Additional information:
1. The SAL program is organised for 2 semesters and provides 10 credits for a Master's degree at the Chicago-Kent College of Law;
2. After completing the 2-semester program, during 3 years, graduates can apply to the Chicago-Kent College of Law and continue their Master of Law (LLM) degree there;
3. Classes of the SAL program can be taught online or in person, in auditoriums in Baku / Tbilisi; once a month, classes are planned to be held on weekends;
4. TOEFL / IELTS is not required;
5. The tuition fee for the ABA members is USD 6 255 (with the possibility of payment in instalments).
Selection criteria for applicants:
1. Bachelor's degree in law;
2. Good written and oral communication skills in English (TOEFL / IELTS is not required);
3. Successful participation in the interview.
Required documents:
1. Curriculum vitae - CV in English (with the name and contact details of the referee);
2. Copies of the diploma and amendment to the diploma translated into English and notarised;
3. Copy of passport or identity card;
4. Copy of the lawyer's membership card.
Note that the deadline for applying for the SAL program for the February – December 2024 semester is set for December 23, 2023.
For those wishing to apply for the SAL program, the required documents in electronic (scanned) format should be redirected to saladmissions@kentlaw.iit.edu and admission@chicagokentlaw.ge e-mail addresses or registered via the online application link.
In addition, you are asked to inform the ABA about the application by sending a letter to our email address (office@barassociation.az). Upon receipt of the letter from the applicants, the ABA will officially forward the relevant information to the founders of the SAL program, and the tuition fee benefits will be applied to the applicants.
Additional information will be provided on Legal English courses, special training and master classes for candidates.