11 iyun 2018    4872 share share
Bu gün Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda son dövrlər Vəkillər Kollegiyası tərəfindən vəkilliyə qəbul üzrə görülən işlərin vəziyyəti barədə məlumat verilmiş, xüsusilə yeni qəbul olunmuş üzvlərin vəkil qurumlarına göndərilməsi, onların qurumların işinə yaxından cəlb edilməsi məsələləri müzakirə olunmuşdur.
Eyni zamanda iclasa sədrlik edən Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn tövsiyələrin icrasının vəziyyəti barədə çıxış etmiş və bildirmişdir ki, hazırda Sərəncama əsasən, regional vəkil qurumları üçün yerlərin ayrılması üzrə aidiyyəti dövlət qurumları ilə işlər aparılmaqdadır və yaxın dövrdə həmin qurumlar vətəndaşlara xidmət göstərilməsi üçün fəaliyyət göstərməyə başlayacaqdır.
İclasda həmçinin Azərbaycan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının İnsan Haqları İnstitutunun doktorantı Fərdin Xəlilovun “Cinayət mühakimə icraatında vəkil araşdırması” monoqrafiyası müzakirə olunuş və monoqrafiyanın praktiki əhəmiyyəti nəzərə alınaraq Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, vəsait vəkillərin istifadəsi üçün tövsiyə olunmuşdur.
Daha sonra, başqa vəkil qurumuna keçmək, fərdi qaydada fəaliyyət göstərmək və vəkilliyə qəbul üzrə müraciətlərə baxılmış, bir sıra vəkillərin mükafatlandırılması haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur.
İclasda vəkillər barəsində başlanılmış 20 intizam icraatı üzrə Vəkillərin İntizam Komissiyasının rəylərinə baxılaraq, peşə borcunun həyata keçirilməsi ilə bağlı qanunvericilik aktlarının tələblərinin, vəkillərin davranış qaydaları haqqında Əsasnamənin, o cümlədən vəkil etikası normalarının pozuntusu əsası ilə 1 vəkilə töhmət verilmiş, 1 vəkilin Vəkillər Kollegiyası üzvlüyünə xitam verilməsi ilə bağlı məhkəməyə müraciət edilməsi barədə qərər qəbul olunmuş, 3 vəkilə irad tutulmuşdur.

The meeting of the Presidium of the Bar Association was held
The next meeting of the Presidium of the Bar Association was held today. At the meeting, members of the Presidium have been informed about the state of the work done in the matter of admission of new members to the Bar, in particular, the matter of sending new members to law offices and their involvement in the work of the offices.
At the same time, the Chairman of the Bar Association, Mr. Anar Baghirov, spoke on the implementation of The Order of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures for the improvement of lawyer profession and stated that work is underway with the relevant government agencies for the allocation of new buildings for regional law offices and in the near future these law offices will start to serve citizens.
At the meeting, the monograph of Faridin Khalilov, PhD doctorate of the Institute of Human Rights of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, "Investigation in criminal proceedings" monograph was discussed and taking into account the practical importance of monograph, it was recommended for the use of lawyers by the Presidium.
Subsequently, the appeals for change of workplace of some lawyers, requests to work as an individual lawyer and appeals for admission to the Bar Association were reviewed and decisions were made to award a number of lawyers.
During the meeting, the opinions of the Lawyers Disciplinary Commission on 20 disciplinary proceedings were examined and on the basis of the requirements of the legislative acts, the rules of conduct of the lawyers, a decision were made to appeal to the court on termination of membership of one lawyer, one lawyer was reproved and 3 lawyers were reprimanded.