Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin məlumatı
Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin 11.06.2018-ci il tarixdə keçirilmiş iclasında Vəkillər Kollegiyasının üzvü, Bakı şəhərində fərdi qaydada fəaliyyət göstərən vəkil İradə Cavadovanın kollegiya üzvlüyünə xitam verilməsi ilə bağlı məhkəməyə müraciət edilməsi barədə qərar qəbul olunmuşdur.
Şikayətçi K.M. Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasına göndərdiyi 21.04.2018-ci il tarixli teleqramla Kollegiyaya müraciət edərək bildirmişdir ki, vəkil Cavadova İradə Arif qızı şikayətçinin ona etibarnamə vermədiyi və onunla hüquqi yardım barədə müqavilə bağlamadığı halda, şikayətçinin razılığı olmadan onun Daxili İşlər Nazilirliyinin Baş Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə İdarəsində qanunsuz saxlanılması barədə əsassız şikayətlər etdiyini və bu barədə kütləvi informasiya vasitələrində məlumatlar yaydığını  göstərmişdir. Şikayətçi həmin məlumatların həqiqəti əks etdirmədiyini, onun şərəf və ləyaqətinə toxunduğunu bildirmiş və Rəyasət Heyətindən xahiş etmişdir ki, vəkil İradə Cavadova barəsində tədbir görülsün.
Şikayət araşdırılması üçün Vəkillərin İntizam Komissiyasına göndərilmiş, şikayətçi  intizam araşdırması çərçivəsində izahat vermiş, habelə intizam icraatı zamanı vəkilin də izahatı alınmışdır.
Şikayətçi K.M. öz izahatında, ilkin müraciətdə qeyd edilənləri bir daha təsdiq etmiş və əlavə olaraq bildirmişdir ki, vəkil İradə Cavadova tərəfindən əsassız olaraq onun barəsində məlumatların yayılması həqiqətən onun şərəf və ləyaqətinə toxunmuş və şikayətinin geri götürülməsi ilə əlaqədar vəkil İradə Cavadova tərəfindən ona təzyiqlər edilmişdir. Vəkil İradə Cavadova Komissyanın və Rəyasət Heyətinin iclaslarında şikayətçi barəsində kütləvi informasiya vasitələrində yayılan məlumatların həqiqiliyini və səbəbini tutarlı faktlarla əsaslandıra bilməmişdir.
Komissiyanın rəyinə əsasən, müəyyən olunmuşdur ki, vəkil şikayətçi  barəsində məlumatları mətbuat vasitəsilə kütləvi şəkildə yaymaqla şikayətçinin icazəsi olmadan onun barəsində əsaslılığı şübhə doğuran və həqiqiliyi öz təsdiqini tapmayan məlumatları ictimailəşdirmiş, bu məlumatların yalan olduğunu bilməsinə baxmayaraq, öz bəyanatını da təkzib etməmişdir. Qeyd olunmalıdır ki, tərəflər arasında bağlanmış müqavilədəki imzanın şikayətçiyə məxsus olub-olmaması məsələsinin araşdırılması isə intizam icraatı araşdırmasının predmeti olmamışdır.​
Beləliklə, vəkil İradə Cavadova tərəfindən vəkillərin davranış qaydaları haqqında əsasnamənin, o cümlədən “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunun tələblərinin pozulması halları müəyyən olunduğundan sonuncu barəsində kollegiya üzvlüyünə xitam verilməsi ilə bağlı məhkəməyə müraciət edilməsi barədə qərər qəbul olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası bir daha KİV nümayəndələrindən yoxlanılmamış məlumatları dərc etməməyi, yaranmış suallarla bağlı bilavasitə Vəkillər Kollegiyasının mətbuat xidmətinə müraciət etmələrini xahiş edir. Eyni zamanada Vəkillər Kollegiyasının üzvülərindən xahiş olunur ki, vətəndaşların qanunla qorunan hüquq və azadlıqlarına, o cümlədən şəxsi  və ailə toxunulmazlığı hüquqlarına hörmətlə yanaşsınlar.

Information of the Presidium of Bar Association of the Republic of Azerbaijan
Today, at the meeting of the Presidium of Bar Association of the Republic of Azerbaijan a decision was made to appeal to the court on the termination of the membership of the Bar Association, Irada Javadova, an individual lawyer in Baku.
Complainant K.M. having appealed to the Bar Association by telegram dated 21.04.2018 stating that the lawyer, Irada Javadova, without a power of attorney and legal aid agreement, without the consent of the plaintiff complained to the Main Organized Crime Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan. Complainant also noted that lawyer had made unfounded complaints about the illegal detention and spread information to the mass media. The complainant said that the information did not reflect the truth and touched her honor and dignity and asked the Presidium to take action against the lawyer Irada Javadova.
The complaint was sent to the Lawyers Disciplinary Commission for the investigation. Both, the complainant and the lawyer summoned within the disciplinary proceeding.
Complainant K.M. in his own statement, reaffirmed what was stated in his initial appeal and further added that the dissemination of information by Irada Javadova was groundless and touched her honor and dignity. She also noted that Irada Javadova was pressuring her. Irada Javadova could not justify the truthfulness and reasonableness of the information published by her in the media about the complainant at the meetings of the Commission and the Presidium with consistent facts.
According to the Commission's opinion, it was established that lawyer spread the information about complainant publicly through the press without her consent and made defamatory statements, which was not authenticated. Irada Javadova did not deny her statement, even though it was not true. It should be noted that the investigation of whether the signature in the contract between the parties was the complainant’s signature was not the subject of disciplinary proceedings.
As a result of proceedings, it was found that Irada Javadova's actions were not appropriate with provisions of the Charter on the Lawyers Rules of Conduct and under the Law "On Lawyers and Legal Practice", decision was to appeal to the court regarding the termination of Irada Javadova’s membership of the Bar Association.
The Bar Association of Azerbaijan once again asks the media representatives not to publish untested information and contact directly to the Bar Association's press service for any questions.