Azərbaycan vəkilliyi beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir
İyunun 15-16 tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində Avropa Şurası, ATƏT, Beynəlxalq Vəkillər Kollegiyaları Assosiasiyası, Avropa Vəkillərinin Assosiasiyası və Qazaxıstan Vəkillər Kollegiyasının təşkilatçılığı ilə “Vəkillər 2018 – hüquqi xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Konfrans çərçivəsində vəkillərin və vəkillər kollegiyalarının müstəqilliyi, vəkillərin deontologiya məsələləri, vəkillərin intizam məsuliyyəti, hüquqi yardım işinin təşkili və davamlı peşə tədrisi mövzularında panellər təşkil olunmuş, Mərkəzi Asiya və Avropa vəkillik təşkilatları arasında əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunmuş, müxtəlif aktual məsələlər ətrafında faydalı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycan, Çin, Polşa, Böyük Britaniya, Türkyə, Almaniya, Gürcüstan, Özbəkistan, Qırığızıstan, Tacikstan və Fransadan olan təcrübəli vəkillərin iştirak etdiyi tədbiri Qazaxıstan Vəkillər Kollegiyasının sədri Anuar Tuqel, Avropa Vəkilləri Assosiasiyasının sədri Mariya Slazak və Beynəlxalq Vəkillər Kollegiyaları Assosiasiyasının kollegiyaların məsələləri üzrə komissiyasının sədr müavini Peter Koves salamlama nitqi ilə açıq elan etmişlər.
Daha sonra tədbir öz işini panellər üzrə davam etmişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası tədbirdə Kollegiyanın sədr müavini Aydın Axundov və Rəyasət Heyətinin üzvü Muxtar Mustafayev tərəfindən təmsil olunmuşdur.  “İntizam icraatı” panelinin işində iştirak edən Rəyasət Heyətinin üzvü, vəkil Muxtar Mustafeyev “Azərbaycanda vəkillərin intizam icraatının aparılmasının bəzi xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmiş, son dövrlər Azərbaycanda vəkillik sahəsində aparılan islahatlar haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat vermiş və bu kimi tədbirlərin regionun vəkil təşkilatları arasında əlaqələrin genişləndirilməsində əhəmiyyətini vurğulamışdır. Bundan başqa, vəkil tərəfindən iştirakçıları maraqlandıran suallara dolğun cavablar verilmişdir.
Eyni zamanda ölkəmizi yüksək səviyyədə təmsil edən Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən konfransda iştirak edən ölkələrin vəkilliyinin təmsilçiləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirilmiş, gələcək dövrdə faydalı əməkdaşlığın qurulması istiqamətində müzakirələr aparılmışdır.

20 June 2018    3714 share share
An international conference on "Lawyers 2018 - Improving the quality of legal services" was held in Almaty, Kazakhstan on June 15-16, organized by the Council of Europe, OSCE, International Bar Associations, European Lawyers Association and Kazakhstan Bar Association.
During the conference panels issues of independence of lawyers and bar associations, deontology issues of lawyers, disciplinary responsibility of lawyers, organization of legal assistance and continuous vocational training, prospects of cooperation between Central Asian and European Lawyer organizations were discussed.
The event was attended by experienced lawyers from Azerbaijan, China, Poland, Great Britain, Turkey, Germany, Georgia, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan and France. The Chairman of the Bar Association of Kazakhstan Anuar Tugel, Chairman of the European Association of Lawyers Maria Slazak and Deputy Chairman of the Collegium Commission of International Bar Associations Peter Koves gave welcome speech and declared the event open.
Later, the event continued in panels.
It should be noted that the Bar Association of the Republic of Azerbaijan was represented by Deputy Chairman of the Presidium Aydin Akhundov and Member of the Presidium Mukhtar Mustafayev. Lawyer Mukhtar Mustafeyev who attended the Disciplinary Proceedings Panel, made a report on "Some Features of the Disciplinary Proceedings of lawyers in Azerbaijan" and informed the event participants about the recent reforms in legal profession in Azerbaijan, and emphasized the importance of expanding relations. In addition, Mr. Mustafayev provided complete answers to the questions that the participants were interested in.
At the same time, the Azerbaijani delegation, representing our country at the highest level, held bilateral meetings with the representatives of the countries participating in the conference and discussed further cooperation in the future.