Vəkillik sahəsində islahatlar davam etdirilir
Məlum olduğu kimi, “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamında vətəndaşların yüksək keyfiyyətli hüquqi yardım almaq hüququnun həyata keçirilməsi, insan hüquq və azadlıqlarının etibarlı müdafiəsi və ədalət mühakiməsinin səmərəli fəaliyyəti üçün güclü və nüfuzlu vəkillik təsisatının böyük əhəmiyyəti vurğulanmış, Azərbaycan Respublikasının regionlarında vəkil qurumlarının fəaliyyətinin təmin olunması, vətəndaşların yüksək keyfiyyətli hüquqi yardıma tələbatını təmin etmək məqsədilə regionlarda vəkillərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması nəzərdə tutulmuşdur.
Bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası tərəfindən tədbirlər planı hazırlanmış, zəruri hesab olunam işlər görülmüş və hal-hazırda da bu işlər davam etdirilməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının regionlarında vətəndaşların yüksək keyfiyyətli hüquqi yardım almaq hüququnun təmin edilməsi, hüquqi yardıma çatımlılığın həyata keçirilməsi, o cümlədən insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi məqsədi ilə ölkənin şəhər və rayonlarında fəaliyyət göstərən vəkil qurumlarının maddi-texniki təminatının yaxşılaşdırılması, eləcə də yeni vəkil qurumlarının təsis edilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər görülməkdədir.
Bu tədbirlərin davamı olaraq, ötən günlərdə ölkəmizin iki bölgəsi – Mingəçevir şəhəri və Ağcabədi rayonunda yeni vəkil qurumları fəaliyyətə başlamışdır. Qeyd olunan vəkil qurumları artıq tam həcmdə və yüksək keyfiyyətli hüquqi yardım göstərmək üçün həmin regionlarda yaşayan vətəndaşlarımızın xidmətinə verilmişdir.
Bundan başqa, ötən aylar ərzində Bakı və Xırdalan şəhərlərində 4 yeni vəkil qurumu – Bakı şəhəri 18 saylı Vəkil Bürosu, “BHM və partnyorları” vəkil bürosu, “Ədalət” vəkil bürosu və Xırdalan şəhər Vəkil Bürosu fəaliyyətə başlamış, eləcə də fəaliyyət göstərməkdə olan 13 vəkil qurumunun nizamnamələrində müvafiq dəyişikliklər edilərək, “hüquq məsələhətxanası” adı “vəkil bürosu” adı ilə əvəz olunmuşdur.

Reforms are being made in the sphere of legal practice
As it is known, The Order of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures for the improvement of lawyer profession, dated 22 February 2018 ", provides important matters for the protection of the rights and freedoms of citizens, emphasizes the importance of legal practice in constitutional state, promoting the activities of lawyers in the regions in order to ensure the functioning of the law offices in the regions of the Republic of Azerbaijan and providing citizens with high quality legal assistance.
In this regard, the Bar Association of the Republic of Azerbaijan has prepared a plan of action for necessary works and these works are currently underway.
To ensure the right of citizens to receive high-quality legal assistance in the regions of the Republic of Azerbaijan, to improve the logistical state of law offices operating in cities and regions of the country, in order to ensure access to legal assistance, including the protection of human rights and freedoms, number of measures are being taken.
As a continuation of these measures, two new law offices in two regions of our country – Mingachevir city and Agjabadi district – have started to operate recently. These law offices have already been given to the service of our citizens living in these regions to provide them with high-quality legal assistance.
Moreover, in past months 4 new law offices – Law Office № 18 of Baku City, “BHM and Partners” Law Office, “Adalet” Law Office and Law Office of Khirdalan City have started to operate in Baku and Khirdalan. In 13 law offices relevant amendments in the charter of the organization were made and the name of "legal advice center" was renamed to "law office".