VƏKİLLƏR KOLLEGİYASI RƏYASƏT HEYƏTİNİN GENİŞTƏRKİBLİ İCLASI VƏ VƏKİLLİYƏ NAMİZƏDLƏRİN TƏNTƏNƏLİ ANDİÇMƏ MƏRASİMİ KEÇİRİLMİŞDİR
19 iyul 2018    7266 share share
Bu gün Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin üzvləri, vəkil qurumlarının rəhbərləri, millət vəkilləri, xarici ölkələrin səfirləri, yerli və beynəlxalq təşkilatların, həmçinin KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə Rəyasət Heyətinin geniştərkibli iclası və vəkilliyə namizədlərin təntənəli andiçmə mərasimi keçirilib.
Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək qeyd etmişdir ki, hüquqi dövlətdə vəkillik təsisatın rolunun ölkəmizdə məhkəmə-hüquq sisteminin təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi sahəsində görülən işlər baxımından böyük əhəmiyyəti vardır. Anar Bağırov tədbir iştirakçılarına Vəkillər Kollegiyasının cari fəaliyyəti barədə məlumat vermiş, xüsusilə vəkilliyə qəbul üzrə keçirilmiş ixtisas imtahanları və bu imtahanlar nəticəsində Vəkillər Kollegiyası üzvlərinin sayının 1500-ü ötdüyünü bildirmişdir.
Daha sonra Anar Bağırov cari ayın əvvəlində Gəncə şəhərində baş vermiş hadisələrlə bağlı Kollegiyanın bu kimi hərəkətləri qətiyyətlə pisləndiyini vurğulamışdır.
Tədbirdə vəkillərin peşə bayramı gününün təsis olunması ilə bağlı məsələ Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarılmış, Rəyasət Heyətinin sədri bu məsələnin vəkillik təsisatı üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını, bu səbəbdən digər peşə sahibləri kimi vəkillərin peşə bayramı gününün təsis olunmasının zəruri olduğunu, bununla əlaqədar Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq komissiya yaradıldığını və bu komissiya çoxsaylı arxiv sənədləri üzərində apardığı araşdırma və təhlil nəticəsində 30 iyul 1919-cu il tarixinin Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətində vəkillərin münsiflər heyətinin təşkili və yaradılma tarixi olmasını əsas götürərək həmin tarixin Azərbaycan Respublikası vəkilliyinin peşə bayramı günü kimi qeyd edilməsini Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinə təklif etmişdir. Sonra vəkillərin peşə bayramı gününün hər il 30 iyul tarixində qeyd edilməsi ilə bağlı təklif Rəyasət Heyəti üzvlərinin müzakirəsinə təqdim olunmuş və qərar yekdilliklə qəbul olunmuşdur.
Daha sonra peşəyə buraxılan 266 nəfər vəkilliyə namizəd qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş qaydada and içib, onlara yeni nəsil Vəkillər Kollegiyası üzvünün vəsiqəsi təqdim edilib. Beləliklə, ölkə üzrə vəkillərin ümumi sayı 1500-ü ötüb.
Sonra tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin sədri Əli Hüseynli çıxış edərək son aylar ərzində vəkillik sahəsində gözəçarpan islahatların aparıldığını, bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamının xüsusi əhəmiyyəti olduğunu, o cümlədən gələcəkdə vəkillik fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı Milli Məclis tərəfindən “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Qanunun dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması ilə bağlı tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu qeyd etmişdir.
Daha sonra, Bakı şəhəri 8 saylı vəkil bürosunun vəkili, Milli Aviasiya Akademiyasının hüquqşünaslıq kafedrasının müdiri, hüquq elmləri doktoru, professor İbrahim Quliyev çıxış etmiş və vətəndaşların yüksək keyfiyyətli hüquqi yardım almaq hüququnun həyata keçirilməsi, insan hüquq və azadlıqlarının etibarlı müdafiəsi və ədalət mühakiməsinin səmərəli fəaliyyəti üçün güclü və nüfuzlu vəkillik təsisatının əhəmiyyəti, ölkəmizdə məhkəmə-hüquq sisteminin təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi sahəsində görülən işlər çərçivəsində vəkilliyin inkişafına ölkə rəhbərliyi tərəfindən dəstək verildiyini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamının bunun bariz nümunəsi olduğunu, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ictimai həyatda, o cümlədən məhkəmə-hüquq sistemi, dövlət quruculuğu sahəsində vəkillərin rolunun və fəaliyyətinin genişləndiyini qeyd etmişdir.
Tədbirdə KPMG şirkətinin direktoru Fərid İsayev “Hüquq sahəsində qlobal trendlər” mövzusunda çıxış etmiş, o, süni intellekt və hüquq təmayüllü start-aplar, hüquqi mübahisələrin artım dinamikası, eləcə də əqli mülkiyyət və fərdi məlumatlar barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Bundan başqa, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Fərdin Xəlilov “Cinayət mühakimə icraatında vəkil araşdırması” mövzusunda çıxış edərək müəllifi olduğu eyni adlı monoqrafiyanın işıq üzü görməsində göstərilən dəstəyə və vəsaitin Vəkillər Kollegiyası üzvlərinin istifadəsi üçün tövsiyə olunması ilə bağlı Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinə öz dərin minnətdarlığını bildirmişdir.
Tədbirdə həmçinin, Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyəti Aparatının əməkdaşı Sənan Şirinov tərəfindən Vəkillər Kollegiyasının rəsmi veb-səhifəsində yaradılmış “elektron vəkil kabineti” barədə təqdim edilmiş, ondan istifadə qaydaları, üstünlükləri və gətirdiyi yeniliklər barədə ətraflı məlumat verilmişdir.

Plenary session of the Presidium of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and an inauguration ceremony of the candidates for lawyers were held
19 July 2018    7267 share share
Today a plenary session of the Presidium of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan was held with the participation of members of the Presidium of the Bar Association, heads of law offices, MPs, ambassadors of foreign countries, representatives of local and international organizations, as well as members of mass media. In addition, an inauguration ceremony of the candidates for lawyers and meeting of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan has taken place during plenary session.
Chairman of the Bar Association Anar Baghirov made opening speech at the event and noted that the role of the legal profession in the legal state is crucial. Work done in the field of improvement and modernization of the judicial system in our country has also been noted. Anar Baghirov briefed the event participants about the current activities of the Bar Association, particularly as it held the qualification examinations and the number of members of the Bar Association has exceeded 1500.
Later, chairman Anar Baghirov emphasized his condemnation on behalf of the Bar Association in connection with the events taken place in Ganja city earlier this month.
Then the chairman of the Committee on Legal Policy and State Building of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Ali Huseynli, noted that in recent months there have been significant reforms in the field of legal profession, it was also noted that in this regard there is a special importance of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan of 22 February 2018. At the same time, it was noted that the Milli Majlis has taken steps to bring the Law on Lawyers and Legal Profession into line with the requirements of our time.
Later, the lawyer of the Law Office No 8, the head of the law department at the National Aviation Academy, Doctor of Law, Professor Ibrahim Guliyev gave a speech on a protection of rights of citizens and providing citizens with high-quality legal aid. He noted the importance of powerful and influential law offices, the support of the government in the development of legal profession and support for improvement and modernization of the judicial system in our country. It was noted that the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 22, 2018 is an obvious example of this support. At the same time, the role of the lawyers in the field of judicial-legal system and state establishment was noted.
At the event, KPMG Director Farid Isayev spoke on "Global trends in the legal field", he informed participants of the artificial intelligence and law-oriented start-ups, growth dynamics of legal disputes, as well as intellectual property and personal information.
In addition, PhD in Law Fardin Khalilov expressed his deep gratitude to the Presidium of the Bar Association on the recommendation of the Bar Association to use his monograph titled "Investigations of lawyers in criminal proceedings" by the Bar Association's membership.
At the event, the employee of the administration of the Presidium of the Bar Association, Sanan Shirinov, presented "lawyer's e-cabinet" which is created on the official website of the Bar Association. In addition, detailed information on its use, advantages and innovations of this system has been explained.