Vəkillərin peşə bayramı günü ödənişsiz hüquqi yardım kampaniyası çərçivəsində 58 iddia ərizəsi hazırlanmış, 11 nəfər adından sorğu və 380 nəfərə şifahi məsləhət verilmişdir
02 avqust 2018    4952 share share
Məlum olduğu kimi, Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin 25.07.2018-ci il tarixli iclasında qəbul olunmuş qərarlardan biri də 30 iyul – “Azərbaycan Respublikası vəkillərinin peşə bayramı günü” Bakı şəhəri və Respublikanın digər rayon və şəhərlərində yerləşən vəkil qurumları tərəfindən qeyd olunan gün əhaliyə ödənişsiz hüquq yardımın göstərilməsi idi. Qərarın icrası ilə bağlı, Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti ölkə üzrə bütün vəkil qurumlarını məlumatlandırmış və tapşırığın icrasının nəticəsi barədə Rəyasət Heyətinə məlumat verilməsi bildirilmişdir.
Beləliklə, qeyd olunmalıdır ki, 30.07.2018-ci il tarixdə Bakı şəhəri üzrə əhaliyə ödənişsiz hüquqi yardımın göstərilməsi ilə əlaqədar məhkəmələrə müraciət edilməsi ilə bağlı 26 iddia ərizəsi hazırlanmış, 8 nəfər adınan sorğu və 213 nəfərə isə şifahi məsləhət verilmişdir. Respublikanın digər rayon və şəhərləri üzrə isə 32 nəfərə iddia ərizəsi hazırlanmış, 3 nəfər adınan sorğu və 167 nəfərə şifahi məsləhət verilmişdir.
Respublika üzrə cəmi 58 nəfərə iddia ərizəsi hazırlanmış, 11 nəfər adınan sorğu və 380 nəfərə şifahi məsləhət verilmişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, Bakı şəhərinin vəkil qurumları arasında ən çox hüquqi xidmət “Yusifbəyli və partnyorları” Vəkil Bürosu tərəfindən göstərilmişdir. Belə ki, həmin qurum tərəfindən məhkəmələrə müraciət edilməsi ilə bağlı 6 nəfərə iddia ərizəsi hazırlanmış, 5 nəfər adınan sorğu verilmiş və 32 nəfərə şifahi məsləhət verilmişdir.
Respublikanın digər rayon və şəhərləri üzrə isə vəkil qurumları arasında ən çox hüquqi xidmət Sumqayıt Şəhər Vəkil Bürosu tərəfindən göstərilmişdir. Belə ki, həmin qurum tərəfindən məhkəmələrə müraciət edilməsi ilə bağlı 8 nəfərə iddia ərizəsi hazırlanmış, 22 nəfərə şifahi məsləhət verilmişdir.
Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti bildirir ki, gələcəkdə vəkillərin peşə bayramı günü bu kimi sosial kampaniyaların davamlı keçirilməsi təmin ediləcəkdir.

A total of 58 claims, 11 inquiries were filed across the country and 380 verbal advises were given to the individuals on the professional holiday of lawyers
02 August 2018    4953 share share
As it is known, one of the decisions made at the meeting of the Presidium of the Bar Association on 25.07.2018 was to provide the population with free-legal aid by the law offices in Baku and other regions and cities of the Republic on July 30th - "The Day of Profession of Lawyers of the Republic of Azerbaijan". With regard to the execution of the decision, the Presidium of the Bar Association informed all law offices of the country to provide relevant legal aid and ordered to report the results to the Presidium.
Thus, it should be noted that on July 30, 2018, 26 claims were filed to the courts in frame of the provision of free legal aid of Baku, 8 inquiries were sent to relevant bodies and 213 legal advices were given. In respect of other regions of our country, 32 claims and 3 inquiries were filed and 167 individuals were given verbal advice.
A total of 58 claims, 11 inquiries were filed across the country and 380 verbal advises were given to the individuals.
It should be noted that the “Yusifbayli and partners” Law Office ranked on the first palce üith regard to the provision of the free legal services among the law offices that are in Baku. Thus, the mentioned law office filed 5 inquiries, 6 claims and 32 individuals were given verbal advice.
Highest number of legal services provided among the law offices in other regions was by the Sumgait City Law Office. Thus, 8 individuals filed a claim against the courts and 22 individuals received verbal advice.
The Presidium of the Bar Association notes that in the future, such social campaigns will be organized on the professional holiday of lawyers.