VƏKİLLƏRİN İNTİZAM KOMİSSİYASININ ÜZVLƏRİ ALMANİYANIN İNTİZAM İCRAATI ÜZRƏ STANDARTLARI İLƏ TANIŞ OLUBLAR
10 sentyabr 2018    3576 share share
Bugün Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin binasında Vəkillərin İntizam Komissiyasının üzvləri üçün “Almaniyada vəkillərə münasibətdə intizam icraatının bəzi xüsusiyyətləri və bu sahədə Avropa standartları” mövzusunda seminar keçirilmişdir. İnteraktiv şəkildə keçirilən seminarda məruzəçi qismində Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) peşəkar eksperti, Almaniyanın Hessen vilayətinin Vəkillər Palatasının üzvü, professor Rudolf Lauda iştirak etmişdir.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GİZ) ilə Vəkillər Kollegiyası arasında yaranmış sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyəti, GİZ tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin, seminarların vəkillər üçün faydası, o cümlədən GİZ-in Azərbaycanda həyata keçirilən məhkəmə-hüquq islahatlarına verdiyi dəstəyin önəmini vurğulamışdır.
Tədbirdə Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin “Cənubi Qafqazda hüquq sahəsində Avropa standartlarına yaxınlaşma” Regional Proqramının rəhbəri Tomas Meyer Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası ilə indiyə qədər səmərəli əməkdaşlıq qurulduğunu qeyd etmiş, bundan sonra da əməkdaşlığın davam etdirilərək möhkəmləndiriləcəyinə əmin olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra professor Rudolf Lauda tərəfindən təqdimat çərçivəsində mühazirə deyilmiş, alman vəkillər palatalarında vəkillər barəsində şikayətlərə baxılmasının əsasları, intizam icraatının başlanılması, icraatın sonrakı mərhələləri, intizam tənbeh tədbiri barədə qərarlar və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparılmış, Komissiya üzvlərini maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.

Members of Lawyers Disciplinary Commission have been introduced about the standards of the disciplinary proceedings of Germany
10 September 2018    3577 share share
Today, a workshop on "Some aspects of disciplinary proceedings against lawyers in Germany and European standards" has been held for the members of the Lawyers Disciplinary Commission. The presentation has been made by Dr. Rudolf Lauda, expert of the German Corporation for International Cooperation (GIZ), member of the German Hessen Chamber of Advocacy.
During his speech, Chairman of the Bar Association Anar Bagirov highlighted the importance of close cooperation between the German Corporation for International Cooperation (GIZ) and the Azerbaijani Bar Association, the advantage of workshops and trainings for lawyers held by GIZ and emphasized the importance of the GIZ support provided for the judicial-legal reforms in Azerbaijan.
The Head of the Regional Program in the South Caucasus of the GIZ, Thomas Meyer, noted that effective cooperation has been established with the Azerbaijani Bar Association so far, and expressed his confidence that further cooperation will be more strengthened.
Later, Professor Rudolf Lauda delivered his presentation about basics of consideration of complaints against lawyers in the German Bar Associations, the initiating of the disciplinary proceedings, the subsequent stages of the proceedings, the decisions on disciplinary punishment and other issues. At the end of the meeting, questions of the members of the Lawyers Qualification Commission have been answered.