RESPUBLİKANIN QƏRB REGİONUNUN VƏKİLLƏRİNİN İŞTİRAKI İLƏ ELMİ-PRAKTİK SEMİNAR KEÇİRİLMİŞDİR
Bugün Respublikanın qərb regionunda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün “Vəkillik etikası: müasir çağırışlar”başlığı altında elmi-praktik seminar keçirilimişdir. Bu gün və sabah keçiriləcək, 60 nəfər vəkilin, habelə məhkəmə hakimiyyəti nümayəndələrinin də qatıldığı tədbir Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) “Cənubi Qafqazda hüquq sahəsində Avropa standartlarına yaxınlaşma” Regional Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə Gəncə şəhər Nizami Rayon Məhkəməsinin yeni inzibati binasında təşkil olunmuşdur. Qeyd olunmalıdır ki, tədbirdə Gəncə, Qazax, Tovuz, Tərtər, Goranboy, Bərdə, Samux, Şəmkir, Mingəçevir, Ağstafa və Göygöl rayonlarında fəaliyyət göstərən vəkillər iştirak edirlər.
Seminarı giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov ilk əvvəl "Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncamın tarixi əhəmiyyəti, vəkilliyin inkişaf etdirilməsində, vətəndaşların keyfiyyətli hüquqi yardıma çatımlılığında rolu barədə öz fikirlərini bölüşmüş. Həmçinin Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GİZ) ilə Vəkillər Kollegiyası arasında yaranmış sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyəti, GİZ tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin, seminarların vəkillər üçün faydası, o cümlədən GİZ-in Azərbaycanda həyata keçirilən məhkəmə-hüquq islahatlarına verdiyi dəstəyin önəmini vurğulamış, son dönəmlər vəkillik etikası kimi mövzularının vəkillər və onların vətəndaşlar, məhkəmə, hüquq-mühafizə orqanları ilə təması baxımından üçün aktuallığı barədə fikirlərini bölüşmüşdür.
Daha sonra Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin sədri Tapdıq Mahmudov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bu kimi tədbirlərin region vəkilləri üçün əhəmiyyətini vurğulamış, vəkillərin peşə etikasına riayət etmələrinin vəkilliyin nüfuzunun artırılmasına təsiri barədə auditoriyanı məlumatlandırmışdır.
İnteraktiv şəkildə keçirilən seminarda məruzəçi qismində Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) peşəkar eksperti, Almaniyanın Hessen vilayətinin Vəkillər Palatasının üzvü, doktor Rudolf Lauda iştirak etmişdir. Doktor Rudolf Laudanın təqdimat çərçivəsində mühazirəsi dinlənilmiş, Avropada vəkillərin özünüidarəçiliyi və etikası, vəkilin müstəqilliyi, vəkil sirri, maraqların toqquşmasından qaçınılması, hüquq peşəsinin nüfuzu və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparılmış, seminar iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.
Seminar çərçivəsində həmçinin Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin üzvü Muxtar Mustafayevin “Vəkillərin öz həmkarları ilə münasibətləri və vəkil sirri” və Vəkillərin İntizam Komissiyasının sədri Şahmar Məmmədovun “Vəkillərin məhkəmə və digər orqanlar ilə münasibətləri” mövzusunda mühazirələri dinlənilmişdir.
Eyni zamanda, səfər çərçivəsində Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyinin Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin rəhbərliyi ilə görüşü də nəzərdə tutulmuşdur.

SCIENTIFIC-PRACTICAL WORKSHOP WAS HELD FOR THE LAWYERS OF WESTERN REGIONS OF AZERBAIJAN
Today, the scientific-practical workshop on the "Ethics of Legal Profession: Modern Challenges" was held for the members of the Bar Association who practise in the western part of the Azerbaijan. The event was attended by 60 lawyers and representatives of the judiciary. The event was organized by the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and the Regional Program of the German Corporation for International Cooperation (GIZ) and it was held at the new building of Nizami District Court of Ganja City. It should be noted that the event are attended by lawyers working in Ganja, Gazakh, Tovuz, Tartar, Goranboy, Barda, Samukh, Shamkir, Mingachevir, Aghstafa and Goygol districts.
In the opening of the event, Anar Bagirov, the Chairman of the Azerbaijani Bar Association, spoke about the historical significance of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 22.02.2018 "on additional measures for the improvement of lawyer profession" and shared his views about the impact of that order on legal profession and access to high quality legal assistance by people with low income. He also highlighted the importance of close cooperation between the German Corporation for International Cooperation (GIZ) and the Azerbaijani Bar Association, the advantage of workshops and trainings for lawyers held by GIZ and emphasized the importance of the GIZ support provided for the judicial-legal reforms in Azerbaijan.
Later, the Chairman of the Ganja Court of Appeal Tapdig Mahmudov welcomed the participants and emphasized the importance of such events for the lawyers from the region and informed the audience about the impact of professional ethics on raising the credibility of the legal profession.
The lecturer at the workshop was an expert of the GIZ, Dr. Rudolf Lauda, member of the Hessen Chamber of Lawyers. Dr. Rudolph Lauden delivered his lecture within the framework of the presentation, discussions were held on the issues of self-governance and ethics of lawyers in Europe, the independence of the legal profession, client-lawyer privilege, avoidance of conflicts of interests, reputation of the law profession and other issues.
During the workshop, lectures by Mukhtar Mustafayev, member of the Presidium of the Bar Association, on "The Relationship of Lawyers with their colleagues and client-lawyer privilege" and by Shahmar Mammadov, the Chairman of the Lawyers Disciplinary Commission, on the "Relationship of Lawyers with Courts and Other Bodies" were delivered.
At the same time within the framework of the visit, the meeting of the representatives of the Bar Association will be held with the leadership of Ganja City Executive Authority.