BÜTÜN ASAN XİDMƏT MƏRKƏZLƏRİNDƏ VƏKİL BÜROLARI YARADILACAQ VƏ SƏYYAR VƏKİL XİDMƏTLƏRİ GÖSTƏRİLƏCƏK
Bu gün – oktyabrın 3-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası arasında əldə olunmuş razılığa əsasən, “ASAN xidmət” və “ASAN Kommunal” mərkəzlərində, habelə səyyar formada hüquqi yardım göstərilməsi ilə bağlı qurumlar arasında anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilmişdir.
Sənədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev və Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov imzalayıblar.
Qeyd olunmalıdır ki, Memoranduma əsasən, “ASAN xidmət” və “ASAN Kommunal” mərkəzlərində, həmçinin səyyar hüquqi yardım xidmətləri sosial innovasiyaların tətbiqi ilə operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyət və rahatlıq prinsipləri rəhbər tutulmaqla göstəriləcəkdir.
Bu istiqamətdə ödənişsiz şifahi hüquqi məsləhətlərin verilməsi, iddia ərizələri və məhkəmə çəkişmələri ilə bağlı digər sənədlərin,  dövlət və qeyri-dövlət orqanlarına yazılı müraciətlərin hazırlanması, habelə məhkəmə instansiyalarında təmsilçilik xidmətlərinin göstərilməsi təmin ediləcək.
Həmçinin, razılaşmaya əsasən, Dövlət Agentliyinin əməkdaşları və ASAN könüllüləri üçün hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi də nəzərədə tutulur.
Qeyd: ASAN xidmət mərkəzlərində fəaliyyət göstərməsi nəzərdə tutulan vəkil bürolarının işə başlama tarixləri barədə əlavə məlumat veriləcəkdir.

LAW OFFICES WILL BE OPENED IN ALL ASAN CENTRES AND MOBILE LEGAL SERVICES WILL BE RENDERED
As per agreement reached between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijani Bar Association, today memorandum of understanding has been signed to provide legal services in “ASAN service” and “ASAN Kommunal” centers, as well as in mobile way.
Memorandum has been signed by Mr Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and Mr Anar Baghirov, Azerbaijani Bar Association.
It should be noted that, according to the agreement, the legal services in “ASAN service” and “ASAN Kommunal” centers, as well as in mobile way will be rendered in confirmity with the principles such as social innovations, expediety, transparency, courtesy, responsibility and flexibility.
In this regard, the provision of free verbal legal advice, the drafting of claims and other documents related to legal proceedings, applications to the state and non-state bodies, as well as the court representation will be ensured.
Also, according to the agreement, legal awareness campaigns will be provided for State Agency staff and ASAN volunteers.