“AVROPA ƏDALƏT GÜNÜ” ÇƏRÇİVƏSİNDƏ GƏNCƏDƏ AZTƏMİNATLI ŞƏXSLƏRƏ ÖDƏNİŞSIZ HÜQUQİ YARDIM GÖSTƏRİLMİŞDİR
22 oktyabr 2018    3180 share share
Hər il oktyabrın 25-də bütün Avropa ailəsinə daxil olan olan ölkələrdə “Avropa ədalət günü” qeyd olunur. 2003-cü ildə Avropa Şurası və Avropa Komissiyasının birgə qərarı ilə keçirilən bu gün münasibətilə hər ilin oktyabr ayı ərzində hüquqşünaslar tərəfindən aztəminatlı və hüquqi cəhətdən maariflənmə səviyyəsi aşağı olan şəxslərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilir.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası da “Avropa ədalət günü”nün əhəmiyyətini, habelə “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncamını - hüquqi məsləhətə ehtiyacı olan aztəminatlı şəxslər üçün pulsuz hüquqi xidmətlər göstərilməsi üzrə tövsiyəni nəzərə alaraq, “Avropa ədalət günü” aylığı çərçivəsində silsilə tədbirlər keçirməkdədir.
Qeyd olunan tədbirlər qismində oktyabrın 20-də Gəncə şəhər 1 saylı Vəkil Bürosu tərəfindən atəminatlı şəxslərə hüquqi yardım göstərilmişdir. Göstərilən yardım çərçivəsində əhaliyə şifahi hüquqi məsələhətlərlə yanaşı, müxtəlif orqanlara yazılı müraciətlərin hazırlanması və digər pulsuz hüquqi xidmətlər göstərilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının vəkil qurumları tərəfindən mütəmadi olaraq analoji tədbirlər digər bölgələrdə də keçirilməkdədir və bu Kollegiya bu tədbirlərin davamlılığını bundan sonra da təmin edəcəkdir.

LOW-INCOME FAMILIES HAVE BEEN PROVIDED FREE LEGAL AID IN FRAME OF THE “EUROPEAN DAY OF JUSTICE”
Every year, on October 25 “European day of justice” is celebrated in all European countries. By the decision of Council of Europe and European Commission in 2003, every year during October low-income people and lower level of legal awareness are provided with the free legal aid by lawyers.
Taking into account the importance of the “European Day of Justice”, as well as the Presidential Order on Additional measures for the improvement of lawyer profession dated on 22.02.2018, - recommendation to arrange free legal services for the needy people in legal advice, Azerbaijani Bar Association is holding series of events within the framework of the “European Day of Justice”.
In connection with these measures, Law Office No. 1 of Ganja City has provided legal aid to low-income persons on October 20. As part of the legal aid provided to those people, along with verbal legal advice, preparation of written applications to various public bodies and other free legal services were provided.
Law Offices of the Azerbaijani Bar Association regularly conducts similar activities in other regions, and the Bar Association will further ensure the continuity of these measures.