BAKIDA VƏKİLLƏRİN MÜSTƏQİLLİYİNƏ HƏSR OLUNMUŞ BEYNƏLXALQ KONFRANS KEÇİRİLİR
Noyabr ayının 15-16-sı tarixlərində Fairmont mehmanxanasında Avropa Şurası, Hüquqşünasların Beynəlxalq Komissiyası və Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Vəkillərin rolu və müstəqilliyi: müqayisəli perspektivlər” mövzusunda keçiriləcək beynəlxalq konfrans bugün öz işinə başlamışdır.
Tədbirdə 16 xarici ölkədən nümayəndələr, o cümlədən Belarus, Gürcüstan, Rusiya, Türkiyə vəkillər kollegiyalarının rəhbərləri, Niderland Krallığı, Birləşmiş Krallıq, Fransa, İsveçrə, Qazaxıstan, Ukrayna, Özbəkistan vəkillər kollegiyalarının üzvləri, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, Hüquqşünasların Beynəlxalq Komissiyası, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropa Vəkillər İttifaqı və Hüquq Cəmiyyətləri və digər beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, habelə Konstitusiya Məhkəməsinin və digər məhkəmələrin hakimləri, Prezident Administrasiyasının, digər dövlət orqanları və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının 100-dən artıq üzvü, yerli və beynəlxalq ekspertlər iştirak etməkdədir.
İki gün davam edəcək və 4 sessiyada keçiriləcək konfransın məqsədləri beynəlxalq ekspertlərin və dünyanın müxtəlif ölkələrinin vəkillər kollegiyalarının nümayəndələrinin vəkillik peşəsinin idarəetmə və rolu ilə bağlı perspektivlərinin bir araya gətirilməsidir. Tədbirlərdə müvəkkillərinin insan hüquqlarının müdafiəsini həyata keçirərkən vəkillərin əməl etməli olduqları tələb və şərtlərin müqayisəli təhlili aparılacaqdır. Konfrans iştirakçılarının çıxışları, əsasən vəkillik peşəsinin təşkili və idarəetməsi, vəkil etikası və vəkillərin peşəyə qəbul mövzularında nəzərdə tutulmuşdur. Bundan başqa, Avropa Şurası və Hüquqşünasların Beynəlxalq Komissiyası tərəfindən təklif olunan, müstəqil vəkillik peşəsinin formalaşmasında vəkillər üçün keçirilən təlimlərin roluna və müxtəlif resurslara xüsusi diqqət yetiriləcək.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq konfransın məqsədi və proqramı barədə məlumat vermiş, həmçinin son dövrdə Azərbaycanda vəkillik peşəsinin inkişafı istiqamətində aparılan tədbirlər, bununla bağlı Azəraycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamının əhəmiyyəti, ölkəmizdə bu sahədə olan çatışmazlıqlar və onların aradan qaldırılması üçün aparılan işlər barədə danışmış, bu baxımdan hazırki konfransın müxtəlif ölkələrlə təcrübə mübadiləsi və gələcək əməkdaşlıq üçün mühüm rol oynadığını bildirmişdir.
Tədbirin təşkilatçılarından Hüquqşünasların Beynəlxalq Komissiyasının baş katibi Saman Zarifi, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Jankauskas və Azərbaycan Respublikası ədliyyə nazirinin müavini, Məhkəmə-Hüquq Şurasının üzvü Azər Cəfərov da giriş sözləri ilə çıxış etmişlər.
Bundan əlavə, tədbir iştirakçıları səfər çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət edəcək, sonda isə qonaqların şərəfinə ziyafət veriləcəkdir.

Conference on "The Role and Independence of Lawyers: Comparative Perspectives" - Baku 2018
An international conference on "The role and independence of lawyers: comparative perspectives", organized by the Council of Europe, the International Commission of Jurists and the Azerbaijani Bar Association, has been held on 15-16 November, in Fairmont Hotel Baku.
The conference was attended by representatives from 16 foreign countries, including heads of bar associations of Belarus, Georgia, Russia and Turkey, members of bar associations of the UK, France, Switzerland, Kazakhstan, Ukraine, Uzbekistan, representatives of CoE, EU, ICJ, UN, CCBE and other international organizations, judges of the Constitutional Court of Azerbaijan and other courts, representatives of the Presidential Administration, other state bodies and non-governmental organizations, more than 100 members of the Azerbaijani Bar Association, local and international experts.
The Conference, which lasted 2 days and was held in 4 sessions, aimed to bring together perspectives on the governance and role of the legal profession by international experts and representatives of bar associations from a wide range of countries. The interventions have provided a comparative view on the conditions and requirements that lawyers should comply with while carrying out their professional duty of protection of human rights. Participants of the Conference addressed in particular the organization and governance of the legal profession, lawyers’ ethics and qualification of lawyers. Special attention was given to the role of training for lawyers in shaping an independent legal profession and the manifold resources offered by the Council of Europe and the International Commission of Jurists to that effect.
With the opening remark, Mr Anar Baghirov, Chairman of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, welcomed the participants of the event and informed about the purpose and program of the conference. He also spoke about the measures taken to develop independence of lawyer profession in Azerbaijan in recent time, the importance of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 22 February 2018 in this regard, the problems in this field and the work to be done to resolve them. He emphasized that the current conference plays an important role in exchanging experience and future cooperation with different countries.
Mr Saman Zarifi, Secretary General of the International Commission of Jurists, Mr Kestutis Jankauskas, Head of EU Delegation to the Republic of Azerbaijan, Mr Azar Jafarov, Deputy Minister of Justice of Azerbaijan also delivered opening remarks.
In addition, the event participants visited the historical sites of Old City and monumental Heydar Aliyev Center. Also the reception has been organized for the guests.