ABŞ SƏFİRLİYİNİN RƏHBƏRLİYİ VƏKİLLƏR KOLLEGİYASINI ZİYARƏT ETMİŞDİR
Bu gün ABŞ-nin ölkəmizdəki səfirliyinin rəhbəri - müvəqqəti işlər vəkili cənab Uilyam Gilin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətini rəsmi ziyarət etmişdir.
Yüksək səviyyəli qonağı salamlayan Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov ilk öncə xoşməramlı ziyarətinə görə cənab Gilə öz təşəkkürünü bildirmişdir, daha sonra ötən dövrdə vəkilliyin inkişaf etdirilməsi üzrə görülmüş işlər, xüsusən vəkillərin sayının artırılması, onların müdafiəsi, peşəkarlığının yüksəldilməsi, Kollegiyanın beynəlxalq əlaqələrə verdiyi əhəmiyyət və bu istiqamətdə əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması barədə fikirlərini bölüşmüşdür. Eyni zamanda Anar Bağırov “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncam və həmin Sərəncamın icrası çərçivəsində Kollegiya tərəfindən görülmüş işlər barəsində məlumat da vermişdir. Öz çıxışında Anar Bağırov ABŞ səfirliyinin rəsmisinin Kollegiyanı ziyarət etməsini ölkəmizdə vəkilliyin nüfuzunun artmasına verilmiş töhfə olaraq da qiymətləndirmişdir.
Daha sonra, cənab Gil yüksək qonaqpərvəliyə və səmimi fikir mübadiləsinə görə Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirmiş, vəkilliyə qəbul imtahanlarında müşahidəçi qismində Səfirliyin nümayəndələrinin dəvət edilməsini təqdir etmiş, hüquqi problemləri ilə bağlı Səfirliyə müraciətin edən vətəndaşlara Kollegiyanın yardım etməsinin mümkünlüyü, habelə Səfirlik tərəfindən hazırda dəstək verilən hüquqi təşəbbüslər barədə fikirlərini səsləndirmişdir.
Sonra qonaqlarla xatirə fotosu çəkilmiş və onlar Kollegiyanın inzibati bina ilə tanış edilmişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, görüşdə ABŞ səfriliyinin siyasi işlər üzrə müşaviri cənab Uilyam Solley, Vəkillər Kollegiyasının sədrinin müavinləri Aydın Axundov, Pərviz Ələkbərov və Rəyasət Heyətinin aparatın rəhbəri Fərhad Nəcəfov iştirak etmişlər.

Head of US Embassy to Azerbaijan visited Azerbaijani Bar Association
Today, the delegation headed by Mr. William Gill, Chargé d'Affaires of the US Embassy has officially visited the Presidium of the Bar Association.
Welcoming the high-level guest, Mr. Anar Baghirov, Chairman of the Bar Association at first thanked Mr. Gill for his goodwill visit and shared his views on the advancement of lawyer profession, in particular, increasing the number of lawyers, enhancing their professionalism and the importance attached by the Bar Association to international relations and the establishment of cooperation in this direction. He also provided information about the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures for the improvement of lawyer profession, dated 22.02.2018 and on the work done by the Bar Association on the implementation of the Order. In his speech, Mr. Anar Baghirov also assessed the visit of the US embassy official to the Bar Association as a contribution to the increase of prestige of the legal profession in our country.
Later, Mr. Gill expressed his gratitude for high hospitality and sincere exchanges, invitations of representatives of the Embassy as an observer in the admission exams, voiced his views on the possibility of the Bar Associations assistance to the citizens applying to the Embassy on their legal problems, as well as their legal initiatives supported by the Embassy.
Then a memorial photo was taken with the guests and they were acquainted with the administrative building of the Bar Association.
It should be noted that the meeting was attended by Mr. William Solley, Advisor on Political Affairs of US Embassy, Mr. Aydin Akhundov and Mr. Parviz Alakbarov, deputy chairmen of the Bar Association, and Mr. Farhad Najafov, Head of the Administration Office of the Bar Association.