VƏKİLLƏRİMİZ ARTIQ BİRLƏŞMİŞ KRALLIĞIN YURİSDİKSİYASINDA VƏKİLLİYƏ QƏBUL OLUNA BİLƏCƏKLƏR
Bu günlərdə Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası ilə Birləşmiş Krallığın vəkillər birliyi olan Hüquq Cəmiyyəti arasında əldə olunmuş razılığa əsasən, artıq Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının üzvləri Böyük Britaniyada vəkilliyə qəbul üzrə müvafiq imtahanı verməklə orada vəkilliyə qəbul oluna və İngiltərə və Uels ərazisində vəkillik fəaliyyəti ilə məşğul ola bilər.
Birləşmiş Krallıqda vəkilliyə qəbul olmaq üçün azərbaycanlı hüquqşünaslar aşağıdakı meyarlara cavab verməlidirlər:
- Namizəd Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının üzvü olmalıdır;
- Namizəd Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisində vəkillik fəaliyyəti ilə məşğul olmaq hüququna malik olmalıdır;
- Vəkil olaraq qəbul edilmək üçün möhkəm xarakterə və yüksək keyfiyyətlərə sahib olmalıdır;
- İxtisaslaşmış Vəkillərin Transfer Sistemi (QLTS - keçid) adlı imtahanları uğurla keçməlidir.
Qeyd olunmalıdır ki, Britaniyada QLTS imtahanlarını ixtisaslaşmış qurum olan Vəkilliyin Tənzimlənməsi Təşkilatı (SRA) keçirməkdədir. Təşkilatın saytı ilə buradan tanış olmaq mümkündür.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının qeyd olunan yurisdiksiyada tanınması faktı öz təsdiqini Vəkilliyin Tənzimlənməsi Təşkilatının (SRA) rəsmi internet səhifəsində tapmışdır - keçid

AZERBAIJANI LAWYERS CAN NOW BE ADMITTED TO ADVOCACY IN THE UK'S JURISDICTION
According to an agreement reached between the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and the Law Society of the United Kingdom, members of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan can now be admitted to advocacy and practice law in England and Wales.
In order to be admitted to advocacy in the UK, Azerbaijani lawyers must meet the following criteria:
- Candidate must be a member of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan;
- The candidate must have the right to engage in advocacy activities throughout the territory of the Republic of Azerbaijan;
- Must have a strong character and high quality to be accepted as a lawyer;
- Pass the exams of the Qualified Lawyer's Transfer System (QLTS - link).
It should be noted that a specialized body known as the Solicitors Regulation Authority (SRA) holds QLTS exams in Britain. It is possible to get acquainted with the organization's site here.
The fact of the recognition of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan in the mentioned jurisdiction was confirmed by the official website of the Solicitors Regulation Authority (SRA) (link).