MASALLI “ASAN”DA FƏALİYYƏT GÖSTƏRƏN HÜQUQİ YARDIM MƏRKƏZİ İLƏ TANIŞ OLUNMUŞDUR
İyunun 3-də Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycan nümayəndəliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası ilə birgə icra olunan və ABŞ Dövlət Departamentinin Narkotiklər və Hüquq Mühafizəyə dair Beynəlxalq Məsələlər üzrə Bürosunun (İNL) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə Akademiyasına dəstək məqsədli elektron-tədris modulları-faza II” layihəsi çərçivəsində təşkilatların rəsmilərinin Masallı ASAN Xidmət Mərkəzində təşkil olunmuş Hüquqi Yardım Mərkəzinə səfəri baş tutmuşdur.
Qeyd olunan layihə əhalinin peşəkar hüquqi xidmətlərə çatımlılığını artırmaqla xüsusilə aztəminatlı təbəqənin ödənişsiz şəkildə kompleks hüquqi yardım xidmətlərindən yararlanma imkanlarının təmin edilməsi məqsədini daşıyır. Layihə çərçivəsində əhaliyə məhkəmə və digər dövlət orqanlarında təmsilçilik, hüquqi sənədlərin tərtibi, şifahi hüquqi məsləhətlərin verilməsi kimi xidmətlər göstərilir. Xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı vətəndaşların müxtəlif orqanlarda ödənilən dövlət rüsumları ilə bağlı xərcləri qarşılanmaqdadır.
Analoji hüquqi yardım mərkəzləri Bərdə, İmişli və Qəbələ rayonlarında da təşkil olunmuşdur. Hüquqi xidmətlər hər bir mərkəzdə ən azı bir Vəkillər Kollegiyasının üzv olmaqla, köməkçi hüquqşünaslar tərəfindən göstərilməkdədir.
Qeyd olunmalıdır ki, cari ilin fevral ayında fəaliyyətə başlamış Masallı Hüquqi Yardım Mərkəzi tərəfindən əsasən əmlak, ailə, əmək, vərəsəlik, cinayət, inzibati işlər üzrə 246 nəfərə hüquqi yardım göstərilmişdir. Onlardan 136 iş məhkəmə təmsilçiliyi, məhkəmlərə iddia ərizələrinin hazırlanması və s. bu kimi işlər ilə bağlıdır.
Səfərdə ABŞ-nin Azərbaycandakı Səfirliyinin siyasi işlər üzrə müşaviri Uilyam Soley, BMqT-nin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Qyorqyiev, Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin Aparatatının rəhbəri Fərhad Nəcəfov iştirak etmişlər.

OFFICIALS VISITED THE LEGAL ASSISTANCE CENTRE IN THE MASALLI ASAN SERVICE CENTRE.
On June the 3rd within the framework of the "Rule of Law" project organized by the Bar Association of Azerbaijan, IOM Office in Azerbaijan, ASAN Service and with the financial support of the US Department of State, official representatives of above-listed organizations visited the Legal Assistance Centre in the Masalli ASAN Service Centre.
This major point of this project is to provide people with low-income with free legal assistance and increasing their access to professional legal services. Within the framework of the project, the population will be provided with services such as representation in judicial and other state bodies, drafting of legal documents, verbal legal advice.
Similar legal assistance centers were also established in Barda, Imishli and Gabala districts. Assistant lawyers provide legal services, with at least one member of Bar Association at each center.
It should be noted that Masally Legal Aid Center, which started operating in February of the current year, provided legal assistance to 246 people on property, family, labor, inheritance, criminal, administrative cases. 136 of them were related to representation in court, writing of complaints, and other similar legal procedures.
The visit was attended by Mr. William Soley, the US Embassy Advisor on Political Affairs, Mr. Vladimir Gjorgjiev, the Head of the IOM Office in Azerbaijan, and Mr. Farhad Najafov, the Head of the Office of the Presidium of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan.