VƏKİLLƏR KOLLEGİYASNIN ÜZVLƏRİ HELP-İN İLLİK KONFRANSINDA İŞTİRAK ETMİŞLƏR
İyulun 4-5-i Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurası tərəfindən həyata keçirilən Hüquqşünasların İnsan Hüquqları üzrə Maarifləndirilməsi Proqramının (HELP) 2018-ci ilin yekunları üzrə hesabat konfransı keçirilmişdir. Avropa Şurasına üzv 47 ölkədən 150-dən çox təmsilçinin iştirak etdiyi tədbirin əsas məqsədi hüquqşünasların təliminin insan hüquqları və demokratikləşməyə təsirinin əhəmiyyəti, HELP şəbəkəsinin gücləndirilməsi və planlaşdırılmasının zərurətindən ibarətdir.
Qeyd olunmalıdır ki, builki tədbir Avropa Şurasının yaranmasının 70 illiyi, İnsan Haqları üzrə Avropa Məhkəməsinin yaranmasının 60 illiyi çərçivəsində təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycanın 2018-ci il üzrə HELP platformasının təbliği və təşviqi üzrə fəaliyyəti Avropa Şurasının İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi üzrə Direktoratlığı tərəfindən yaxşı nümunələrdən biri kimi qiymətləndirilmişdir. Hazırda ölkəmiz HELP platformasının təşviqi üzrə 47 Avropa Şurasına üzv ölkə arasında 10-cu yerdədir.
Tədbirdə Avropa Şurasının İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi üzrə Direktoratlığının rəhbəri Xristos Giakompoulos və İnsan Haqları üzrə Avropa Məhkəməsinin sədri Linos Aleksandr Sicilianos iştirak etmişlər.
Qeyd olunmalıdır ki, HELP Proqramının Azərbaycan üzrə əlaqələndirici şəxsləri Vəkillər Kollegiyasının Aparatının rəhbəri Fərhad Nəcəfov və hüquqşünas Zülfiqar Babayevdir.
Tədbirdə ölkəmiz Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin üzvü Sima Yaqubova və Vəkillər Kollegiyasının üzvü Babək Həmidov tərəfindən təmsil olunmuşdur.

MEMBERS OF AZERBAIJANI BAR ASSOCIATION PARTICIPATED IN COE HELP ANNUAL CONFERENCE
An annual conference on the Human Rights Education Enhancement Program (HELP) of 2018 conducted by the Council of Europe in Strasbourg, France, was held on 4-5 July. The main purposes of the event, which is attended by more than 150 representatives from 47 member states of the Council of Europe, are highlighting impact of training of legal professionals in strengthening human rights, democracy and rule of law in Europe, reinforcing the HELP Network and discuss future network actions on a national and cross-border level, present developments and updates on programme and projects and new/updated online courses.
It should be noted that this year's event was organized within the framework of the 70th anniversary of the establishment of the Council of Europe and the 60th anniversary of the establishment of the European Court of Human Rights.
At the event, the activity of Azerbaijan's promotion of the HELP platform for 2018 was assessed by the Council of Europe's Human Rights and Rule of Law Directorate as an exemplary. At present, Azerbaijan is ranked 10th among the 47 member states of the Council of Europe on the promotion of the HELP platform.
Head of the Council of Europe Human Rights and Rule of Law, Christos Giakompoulos and Chairwoman of the European Court of Human Rights Linos-Alexander Sicilianos attended the event.
It should be noted that the coordinators of the HELP Program in Azerbaijan are Farhad Najafov, head of the Bar Association's Office and lawyer Zulfikar Babayev.
Our country was represented by Sima Yagubova, a member of the Presidium of the Bar Association and Babek Hamidov, a member of the Bar Association.