MALİYYƏ POZUNTUSUNA YOL VERMİŞ VƏ BƏYAN ETDİKLƏRİ YERDƏ FƏALİYYƏT GÖSTƏRMƏYƏN VƏKİLLƏR BARƏSİNDƏ QƏRAR QƏBUL OLUNMUŞDUR
18 iyul 2019    3806 share share
Bu gün bir sıra KİV-də və sosial şəbəkədə “Vəkillər Kollegiyası bəzi vəkillərin fəaliyyətinə xitam verib” və sair bu kimi başlıqlı həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar yayılmışdır.
Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti bildirir ki, dünən Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Gəncə, Şəki regionlarında fərdi qaydada fəaliyyət göstərən 17 vəkil fəaliyyət göstərdikləri yerlər üzrə vəkil qurumlarına təhkim edilmişdir.
Vəkillər Kollegiyasına daxil olmuş məlumatlara əsasən, qeyd olunmalıdır ki, adları çəkilən regionlarda fəaliyyət göstərən vəkillərin bir qismi fəaliyyət göstərməli olduqları ərazilərdə deyil, paytaxtda fəaliyyət göstərməklə vəkillərin sayının az olduğu həmin regionlarda əhalinin peşəkar hüquqi yardıma çatımlılığına mənfi təsir göstərmişdir. Nəzərə almaq lazımdır ki, müvafiq regionda fərdi qaydada fəaliyyət göstərən vəkillər həmin regionlara onların könüllü müraciəti əsas götürülməklə Rəyasət Heyətinin qərarı əsasında göndərilmişdir.
Bundan başqa, vəkillərin digər bir qismi qanuna əsasən, müdafiə edilən və ya təmsil edilən şəxslər qarşısındakı məsuliyyətlərinə zəmanət vermək məqsədi ilə vəkillərin sığorta bank hesabına aylıq gəlirlərindən 2 faiz məbləğ keçirməli olduqları halda, qanunu pozaraq öz üzərlərinə düşən bu vəzifələrini bu vaxta kimi icra etməmişlər.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, gələcəkdə oxşar pozuntu hallarının qarşısının alınması məqsədilə Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti qabaqlayıcı tədbir qismində pozuntuya yol vermiş vəkillərə münasibətdə intizam tənbeh tədbiri seçməyərək onlara xəbərdarlıq etmiş və əslində fəaliyyət göstərdikləri regionlarda yerləşən vəkil qurumlarına göndərmişdir.
Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti KİV nümayəndələrinə müraciət edərək bildirir ki, KİV bu cür məlumatları verərkən həmin məlumatların həqiqiliyinin yoxlanılaması məqsədilə Rəyasət Heyətinə birbaşa müraciət etsinlər.

A RELEVANT DECISION HAS BEEN TAKEN ON LAWYERS NOT FUNCTIONING IN ATTACHED REGIONS AND COMMITTING FINANCIAL BREACHES
18 July 2019    3807 share share
Today, in a number of mass media and social networks, news under headings such as the " Azerbaijani Bar Association dismissed some lawyers' and etc. were published.
In this regard, the Azerbaijani Bar Association states that yesterday, by the decision of the Board of the Association, 17 lawyers from Ganja and Shaki regions were attached to the law offices of those respective regions.
According to the information received by the Bar Association, some of the lawyers who should be working in regions were instead exercising their profession in capital Baku city and this had a negative impact on the access to professional legal aid for the population in those regions. It should be taken into account that lawyers working in the respective regions have been seconded to those cities in concordance with the decision of the Board on the basis of their voluntary request.
In addition, even though the lawyers had to pay 2% of their monthly income to the lawyer's insurance bank account (professional liability insurance) for the purpose of indemnifying their responsibilities before a defendant or a represented persons, where some lawyers did not carry out their duties by breaking the law up until the present day.
In view of the above, the Board of the Azerbaijani Bar Association has warned those lawyers rather than imposing a disciplinary measure. In order to prevent similar violations in the future, those lawyers were attached to the law offices in the regions where they were supposed to work from the very outset.
The Board of the Bar Association kindly asks mass media, to address the Board of the Azerbaijani Bar Association in order to clarify the validity of such information before publishing it.