Vəkilliyə namizədlərin icbari təlimi başlamışdır
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkədə vəkillərin sayının artırılması ilə bağlı tövsiyələri çərçivəsində Vəkillər Kollegiyası üzvlüyünə qəbul üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsi davam etdirilməkdədir. Bu məqsədlə hazırda tam şəffaf, obyektiv şəkildə ixtisas imtahanları keçirilməkdədir.
Sentyabrın 2-də, Ədliyyə Akademiyasında yazılı və şifahi imtahanlarda müvəffəqiyyət qazanmış 94 vəkilliyə namizədlə bir ayadək davam edəcək icbari təlimə başlanılmışdır.
Təlim zamanı onların lazımi biliyə və peşə hazırlığına yiyələnmələrinə, habelə beynəlxalq təcrübəni öyrənmələrinə xüsusi diqqət yetiriləcək, insan haqlarının qorunması, vəkil etikası və digər aktual məsələlərə dair mövzular nüfuzlu ekspertlərin iştirakı ilə tədris olunacaqdır.
Sentyabr ayının 2-də başlayan icbari təlimin ilk günündə namizədlərlə keçirilən görüşdə Ədliyyə Akademiyasının rektoru vəzifəsini icra edən Elçin Xələfov tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək, vəkillərin ilkin icbari və davamlı tədrisinin əhəmiyyəti barədə fikirlərini səsləndirmiş, Vəkillər Kollegiyası ilə birgə hazırlanmış tədris proqramının məzmun baxımından yeniliklərlə zəngin olması barədə namizədlərə məlumat vermiş və onlara uğurlar arzulamışdır.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov çıxış edərək, vəkillik institutunun inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər və gələcək planlar, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamının bu baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb etməsi, bu çərçivədə ölkədə fəaliyyət göstərən vəkillərin sayının savadlı və peşəkar hüquqşünaslar hesabına artırılmasının önəmi barədə danışmış, o cümlədən, vəkilliyə qəbulla bağlı keçirilən ixtisas imtahanlarının yazılı və şifahi mərhələsindən uğurla keçmiş namizədləri bu münasibətlə təbrik edərək, hazırki icbari təlimin vəkilliyə namizədlərin gələcək peşə fəaliyyəti üçün əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Eyni zamanda bildirilmişdir ki, təlimçilərin tərkibi əsasən peşəkar vəkillərdən komplektləşdirilmiş, namizədlər üçün təcrübi dərslərin keçirilməsi, habelə muzeylərə və digər mədəni obyektlərə səfərlərin təşkil olunması nəzərdə tutulmuşdur.
Daha sonra Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırovun "Müasir məhkəmə-hüquq islahatları çərçivəsində vəkillik" mövzusunda mühazirəsi dinlənilmiş, mövzu ilə bağlı namizədləri maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.

The compulsory training of candidates for advocacy has begun
As part of President Ilham Aliyev's recommendation to increase the number of lawyers in the country, the activities on admission to the Bar are still underway. To this end, special examinations are currently being conducted in a transparent and objective manner.
On September 2, the Academy of Justice has launched a mandatory training course that will last up to one month, with 94 candidates who were successful in both written and oral exams.
During the training, special attention will be drawn to the acquisition of the necessary knowledge and skills, as well as the study of international experience, with the participation of influential experts on human rights, legal ethics, and other relevant issues.
Further, Mr.Anar Bagirov the Chairman of the Azerbaijani Bar Association spoke about the development of the Legal Institute and future plans, the Presidential Decree "On Additional Measures on Advancement of Legal Profession in the Republic of Azerbaijan" dated February 22, 2018 and noted the importance of increasing the number of lawyers in the country at the expense of educated and professional lawyers.
At a meeting with candidates on the first day of compulsory training, which began on September 2, Acting Rector of the Academy of Justice Elchin Khalafov delivered a speech at the event, highlighting the importance of compulsory education of lawyers and wishing young lawyers a success.
At the same time, it was stated that the trainers' are mainly professional lawyers. It is also planned to organize practical training for candidates as well as visits to museums and other cultural facilities. Later, Mr.Anar Bagirov the Chairman of the Azerbaijani Bar Association gave a lecture on "Advocacy in Contemporary Judicial Reform" and answered the questions that interested the candidates.