BAKIDA “GÜCLÜ VƏ NÜFUZLU VƏKİLLİK – MÜASİR DÖVRÜN ÇAĞIRIŞLARI” MÖVZUSUNDA BEYNƏLXALQ KONFRANS KEÇİRİLİR
04 oktyabr 2019    8066 share share
Oktyabr ayının 4-də Marriott Abşeron Bakı mehmanxanasında Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə, Azərbaycanda vəkillik peşəsi ilə bağlı yubiley tədbirlər çərçivəsində “Güclü və nüfuzlu vəkillik – müasir dövrün çağırışları” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlamışdır.
Tədbirdə Prezident Administrasiyasının nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, Konstitusiya Məhkəməsi, Ali Məhkəmə və digər məhkəmələrin sədrləri və hakimləri, prokurorluq və ədliyyə orqanlarının rəhbərləri və nümayəndələri, o cümlədən, 20-dən çox ölkənin vəkillər kollegiyalarının rəhbərləri və üzvləri, Avropa Şurası, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatların, habelə dövlət orqanları və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının üzvləri, hüquq ictimaiyyətinin təmsilçiləri iştirak etməkdədir.
İki sessiyada keçiriləcək konfransın məqsədləri beynəlxalq ekspertlərin və dünyanın müxtəlif ölkələrinin vəkillər kollegiyalarının nümayəndələrinin vəkillik peşəsinin idarəetmə və rolu ilə bağlı perspektivlərinin bir araya gətirilməsidir. Tədbirlərdə müvəkkillərinin insan hüquqlarının müdafiəsini həyata keçirərkən vəkillərin əməl etməli olduqları tələb və şərtlərin müqayisəli təhlili aparılacaqdır. Konfrans iştirakçılarının çıxışları, əsasən vəkillik peşəsinin təşkili və idarəetməsi, vəkil etikası və vəkillərin peşəyə qəbul mövzularında nəzərdə tutulmuşdur.
Tədbirin iştirakçılarından Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Hüquq-mühafizə orqanları ilə iş və hərbi məsələlər üzrə köməkçisi, şöbə müdiri Fuad Ələsgərov, Azərbaycan Respublikasının ədliyyə naziri, Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri Fikrət Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin sədri Ramiz Rzayev, Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Zakir Qaralov, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin Azərbaycan üzrə direktoru Sonya Fonteyn, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin Azərbaycan üzrə hüquq layihəsinin rəhbəri Tomas Herrman da açılış sözləri ilə çıxış etmişlər.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq 2019-cu ilin Azərbaycan vəkilliyi üçün əlamətdar olduğunu, bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası tərəfindən silsilə tədbirlər keçirildiyini bildirmiş, hazırki konfransın məqsədi və proqramı barədə məlumat vermiş, həmçinin son dövrdə Azərbaycanda vəkillik peşəsinin inkişafı istiqamətində aparılan tədbirlər, bununla bağlı Azəraycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı və 03 aprel 2019-cu il tarixli Fərmanının əhəmiyyəti, ölkəmizdə bu sahədə olan çatışmazlıqlar, onların aradan qaldırılması və məhkəmə-hüquq islahatlarının dərinləşdirilməsi üçün aparılan işlər barədə danışmış, bu baxımdan hazırki konfransın müxtəlif ölkələrlə təcrübə mübadiləsi və gələcək əməkdaşlıq üçün mühüm rol oynadığını bildirmişdir.
Daha sonra, Türkiyə Barolar Birliyinin sədri, “TÜRK-AV”ın rəhbəri Metin Feyzioğlu, Rusiya Federal Vəkillər Palatasının prezidenti Yuriy Pilipenko, Gürcüstan Vəkillər Kollegiyasının sədri David Asatiani, Bütöv Çin Vəkillər Birliyinin vitse-prezidenti Zhu Zhengfu, İran Vəkillər Kollegiyası Birliyinin rəhbəri Morteza Şahbazinia, Belarus Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri, Belarus Milli Məclisinin qanunvericilik və hüquq siyasəti daimi komissiyasının sədr müavini Viktor Çaiçits, Ukrayna Milli Vəkillər Kollegiyasının prezidenti Lidiya İzovitova, Özbəkistan Respublikası Vəkillər Palatasının sədri Alim Ernazarov, Litva Vəkillər Kollegiyasının vitse-prezidenti Mindauqas Kukaitis “Vəkillik fəaliyyətində müasir çağırışlar” barədə öz ölkələrinin təcrübələrini bölüşmüşlər.
Bundan əlavə, tədbir iştirakçılarının səfər çərçivəsində ölkəmizin mədəniyyəti, eləcə də bölgələri ilə tanış olmaq imkanı olacaqdır.
Qeyd olunmalıdır ki, yubiley tədbirləri çərçivəsində 3-6 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası və Gürcüstan Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Vəkillər arasında 1-ci Cənubi Qafqaz Beynəlxalq Futbol Turniri” keçirilməkdədir. Turnirdə 10 ölkəni - Azərbaycan, Gürcüstan, Rusiya, Türkiyə, Belarus, İran, Polşa, Qazaxstan, Özbəkistan və Bolqarıstanı təmsil edən 16 komanda birincilik uğrunda mübarizə aparmaqdadır.

INTERNATIONAL CONFERENCE ON “STRONG AND PRESTIGIOUS ADVOCACY – MODERN CHALLENGES” IS BEING HELD IN BAKU
04 October 2019    8067 share share
On October 4, the Marriott Absheron Hotel hosts an international conference on “Strong and prestigious advocacy – modern challenges”, organized by the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and the German Society for International Cooperation, within the anniversary year of advocacy of Azerbaijan.
The event was attended by representatives of the Presidential Administration, members of Milli Majlis, chairmen and judges of the Constitutional Court, Supreme Court and other courts, heads and representatives of prosecutors and judicial authorities, heads and members of bar associations of more than 20 countries, representatives of the Council of Europe, the United Nations and other international organizations, as well as government bodies and non-governmental organizations, members of Azerbaijani Bar Association, representatives of the legal community.
The main purpose of the conference is to bring together international experts and lawyers from different countries around the world on the perspectives of management and role of the legal profession. There will be a comparative analysis of the requirements and conditions that lawyers must follow when defending human rights of their clients. The speeches of the conference participants will be mainly focused on the organization and management of the legal profession, lawyer ethics, and admission to profession.
Opening remarks of the event was made by Mr. Fuad Alasgarov, Assistant to the President for Work with Law Enforcement Bodies and Military Issues, Head of Department, Mr. Fikrat Mammadov, Ministry of Justice of Azerbaijan, Chairman of the Judicial-Legal Council, Mr. Ramiz Rzayev, President of Supreme Court of Azerbaijan, Mr. Zakir Garalov, Prosecutor General of Azerbaijan, Ms. Sonia Fontaine, Country Director of GIZ Azerbaijan, Mr. Thomas Herrmann, Former Project Leader of GIZ Azerbaijan.
Speaking at the conference, Mr. Anar Bagirov, Chairman of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan welcomed the participants and noted that 2019 was remarkable for the Azerbaijani advocacy, and that the Bar Association of the Republic of Azerbaijan held a series of events in this regard. He talked about the recent measures taken to develop the legal profession in Azerbaijan, importance of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 22, 2018 and the Decree of April 03, 2019, shortcomings in this sphere in our country, work done to address and overcome them and to deepen judicial and legal reforms. In this regard, he stated that the current conference plays an important role in the exchange of experience and future cooperation with various countries.
Later, Mr. Metin Feyzioglu, President of Turkish Union of Bar Associations, Mr. Yuriy Pilipenko, President of the Russian Federal Bar, Mr. David Asatiani, Chairman of Georgian Bar Association, Mr. Zhu Zhengfu, Vice-president of All China Lawyers Association, Mr. Morteza Shahbazinia, Head of the Iranian Bar Association Union, Mr. Viktor Chaichits, Chairman of Belarusian Republican Bar Association, Ms. Lidiya Izovitova, President of Ukrainian National Bar Association, Mr. Alim Ernazarov, Chairman of Chamber of Lawyers of Uzbekistan Republic, Mr. Mindaugas Kukaitis, Vice-President of Lithuanian Bar Association shared their respective countries’ experiences on “Modern challenges in advocacy”.
In addition, during the visit, event participants will have an opportunity to get acquainted with the culture and regions of our country.
It should be noted that, within the anniversary events “The 1st Southern Caucasus Lawyers International Football Tournament” is being held, jointly organized by Azerbaijani Bar Association and Georgian Bar Association. The tournament, which will be held from October 3-6, will be attended by 16 football teams from 10 countries – Azerbaijan, Georgia, Russia, Turkey, Belarus, Iran, Poland, Kazakhstan, Uzbekistan and Bulgaria.