Dövlət hesabına hüquqi yardım sahəsində problemlər gündəmdə
Bu gün Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin vəkil bürolarının rəhbərlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə iclası keçirilmişdir. İclasda “2020-ci ildə dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardım işinin təhlili, bu sahədə mövcud problemlər və gələcək prespektivlər” müzakirə olunmuşdur.  Onlayn şəkildə keçirilən iclası giriş sözü ilə açan Kollegiyanın sədri Anar Bağırov qeyd etdi ki, cənab Prezident İlham Əliyevin azərbaycan vəkilliyinə göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsi olaraq 03.04.2019-cu il tarixli Fərmanı ilə dövlət büdcəsi hesabına göstərilən hüquqi yardıma görə ödənilən pul vəsaitinin ödənilməsi Vəkillər Kollegiyasına həvalə edilmişdir.
Bununla əlaqədar Kollegiyanın Rəyasət Heyəti tərəfindən qısa müddətdə müvafiq işlər görülmüş, o cümlədən dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardıma görə ölkə üzrə bütün vəkil qurumlarında və fərdi qaydada fəaliyyət göstərən vəkillərə haqqın (məbləğlərin) ödənilməsi işləri mərkəzləşdirilmiş qaydada təşkil olunmuş, aidiyyəti sənədlərin dəqiq uçotunun aparılması təmin edilmişdir.
Qeyd olundu ki, 2020-ci ilin dövlət büdcəsindən Vəkillər Kollegiyasına bank xidməti daxil 5519250 manat ayrılsa da, sözügedən qərarlar üzrə ümumilikdə 2664167 manat vəsait xərclənmiş, istifadə edilməmiş vəsaitin ümumi qalığı 2855083 manat təşkil etmişdir, ilin sonuna xəzinə hesabının qalığı vahid xəzinə hesabına geri qaytarılmışdır.
Çıxışına davam edən Anar Bağırov 2020-ci ildə dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardım işinin təhlili ilə bağlı müvafiq statistik hesabatlar barədə iclas iştirakçılarına məlumat verərək bu sahədə mövcud olan bəzi problemləri, xüsusilə də bürolar tərəfindən sənədlərin düzgün tərtib olunmaması, növbətçilik siyahılarına riayət edilməməsi, vəkil qurumlarına və fərdi vəkillərə təyinat üzrə qərarların göndərilməsi zamanı aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən seçkili yanaşma, formal vəkillik və s. kimi nöqsanları büro rəhbərlərinin diqqətinə çatdırdı.
Sonda məsələ ətrafında geniş müzakirələr aparılaraq bu sahədə təcrübədə rastlaşılan bir çox problemlər qeyd olundu və bu sahədə gələcək fəaliyyət ilə bağlı konkret praktiki təkliflər verildi.

Problems in the field of legal aid at the expense of the state are on the agenda
Today, a meeting of the Presidium of the Bar Association was held in an expanded format with the participation of the heads of law offices. The meeting discussed "Analysis of legal aid provided by the state in 2020, current problems and future prospects in this area." Opening the online meeting, Chairman of the Board Anar Bagirov noted that as a result of President Ilham Aliyev's attention and care for the Azerbaijani advocacy, the payment of legal aid from the state budget by the Decree dated 03.04.2019 to the Bar Association was entrusted.
In this regard, the Presidium of the Board took appropriate measures in a short period of time, including the payment of fees (amounts) to all law offices and individual lawyers in the country in a centralized manner for legal aid provided at the expense, accurate records of relevant documents were provided.
It was noted that although 5519,250 manat was allocated from the 2020 state budget to the Bar Association for banking services, a total of 2,664,167 manat was spent on these decisions, the total balance of unused funds was 2855083 manat, the balance of the treasury account was returned to the unit treasury account.
Continuing his speech, Anar Bagirov informed the meeting participants about the relevant statistical reports on the analysis of legal aid provided at the expense of the state in 2020, some problems in this area, in particular, incorrect preparation of documents by law offices, non-compliance with duty lists, improper preparation of documents by law offices, non-compliance with duty lists, selective approach by relevant government agencies when sending decisions on appointment to law offices and individual lawyers, formal advocacy, etc. brought such shortcomings to the attention of the heads of law offices.
At the end, extensive discussions were held on the issue, many problems encountered in practice in this area were noted, and specific practical suggestions for future activities in this area were suggested.