BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı ilə əməkdaşlıq davam etdirilir
19 fevral 2021-ci il tarixində BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarının Cənubi Qafqazdakı ofisinin nümayəndələri və Vəkillər Kollegiyası rəhbərliyi arasında keçirilmiş görüşdə Kollegiyanın sədri Anar Bağırov tərəfindən vəkillik sahəsində görülmüş işlər, regionallarda həyata keçirilən layihələr, vəkilliyə qəbulun vəziyyəti barədə məlumat verilmiş, o cümlədən ötən dövr ərzində BMT və onun struktur bölmələri ilə daha sıx əlaqələr yaradıldığı diqqətə çatdırılmışdır.
Cənubi Qafqazdakı ofisin insan hüquqları üzrə baş müşaviri Vladimir Şkolnikov təmsil etdiyi qurumun Vəkillər Kollegiyası ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində yaradılmış səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin gələcəkdə daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd etmiş və bununla bağlı onu maraqlandıran sualları ünvanlamışdır.
A.Bağırov maraq doğuran məsələlərdən və səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etmiş, digər tərəfdən isə, pandemiya səbəbilə qarşıya qoyulan hədəflərdə az da olsa maneələr yaranmasına baxmayaraq, birgə maarifləndirmə layihələri çərçivəsində paytaxtda və ölkənin regionlarında keçirilən layihələrə vəkillər fəal şəkildə cəlb olunur və az təminatlı ailələr üçün mütəmadi olaraq pulsuz hüquqi yardım kampaniyası təşkil edilir.
Ən əsası, erməni təxribatı, dinc əhaliyə qarşı törədilən terror əməllər və hərbi əməliyyatlar nəticəsində zərər çəkmiş mülki şəxslərin, şəhid ailələrinin və yaralanmış qazilərin evlərinin vəkillər tərəfindən ziyarət edilərək ödənişsiz hüquqi yardımın göstərilməsi və məhkəmə proseslərində ödənişsiz təmsilçiliyin həyata keçirməsi barədə məlumat vermişdir.
Eyni zamanda, Cənubi Qafqazdakı ofisin İnsan Hüquqları üzrə Milli Müşaviri Kamran Bağırov, layihə koordinatoru Rəşad Əliyev, Kollegiyanın aparat rəhbəri Bayram Orucov, sədrin müşaviri Fərhad Nəcəfov da görüşdə iştirak etmiş və hər iki tərəf arasında prioritet əməkdaşlıq istiqamətləri geniş müzakirə olunmuşdur.

Cooperation with the UN High Commissioner for Human Rights continues
At the meeting held on February 19, 2021 between the representatives of the South Caucasus Office of the UN High Commissioner for Human Rights and the Board of the Bar Association, the Chairman of the Bar Anar Bagirov informed about the work done in the field of advocacy, projects implemented in the regions. It was noted that closer ties have been established with the UN and its structural units over the past period.
Vladimir Shkolnikov, Chief Human Rights Adviser of the South Caucasus Office, noted that his organization attaches great importance to cooperation with the Bar Association and is interested in further developing effective cooperation in the protection of human rights and freedoms.
A.Bagirov spoke about the issues of interest and the importance of continuing effective cooperation. On the other hand, despite the fact that there are some obstacles to the goals set due to the pandemic, lawyers are actively involved in joint awareness projects in the capital and regions of the country. A free legal aid campaign is regularly organized for families.
Most importantly, he reported on the provision of free legal assistance and free representation in court by member lawyers by visiting the homes of civilians, families of martyrs and wounded veterans affected by the Armenian provocation, terrorist acts against the civilian population and military operations.
At the same time, Kamran Bagirov, National Adviser for Human Rights of the South Caucasus Office, Rashad Aliyev, Project Coordinator, Bayram Orujov, Head of the Administrative Office, Farhad Najafov, Advisor to the Chairman also attended the meeting and discussed priority areas of cooperation between the two sides.