05 may 2021    2383 share share
Bu gün Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilmiş və iclası giriş sözü ilə açan Kollegiyanın sədri Anar Bağırov Kollegiyanın cari fəaliyyəti barədə məlumat vermiş, vəkillərin fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədilə vəkil qurumlarının maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, tikinti-təmir işlərinin aparılması ilə əlaqəli görülən işlər barədə bəzi məsələlər müzakirə edilmişdir.
Rəyasət Heyətinin iclasında vəkillərin başqa vəkil qurumuna keçmək, üzvlük haqqından azad edilmə ilə bağlı məsələlərə baxılmış və müsbət qərar verilmişdir.
O cümlədən, iclasda “COVID-19” virusuna yoluxmuş, xəstəlikdən əziyyət çəkən və Kollegiyaya müraciət etmiş vəkillərin müraciətlərinə baxılmış, onlara maddi dəstəyin verilməsi barədə müvafiq qərarlar qəbul olunmuşdur.
İclasda, həmçinin, Ramazan bayramı ərəfəsində humanizm prinsipi rəhbər tutularaq İradə Cavadova, Şəhla Hümbətova və Türkel Süleymanlının vəkillik fəaliyyəti dayandırılaraq vəkillər kollegiyasının üzvlüyündən xaric olunma barədə məhkəməyə edilmiş iddialardan imtina edilərək fəaliyyətlərinin bərpa olunmaları ilə bağlı qərar qəbul edilmişdir.
Bundan başqa, iclas çərçivəsində bir sıra intizam məsələlərinə baxılaraq müvafiq qərarlar qəbul edilmiş və sonda Vəkillər Kollegiyasının fəaliyyəti ilə əlaqədar əhəmiyyət kəsb edən sair məsələlər müzakirə edilmişdir.

A meeting of the Board of the Azerbaijani Bar Association was held
A meeting of the Board of the Azerbaijani Bar Association (hereafter the “ABA”) was held today in the video-conference format. The Chairman of the ABA Anar Baghirov, opening the meeting, gave information to participants about the current activity of the Association, discussed some issues related to the strengthening of the material and technical base, construction and repair work of the Law Offices of the ABA in Baku and remote areas in order to improve the activity of lawyers.
At the meeting of the Board, the issues related to the relocation of some lawyers to another Law Offices upon their requests, release from membership fees of several lawyers for good reasons were considered and positive decisions were made.
In addition, requests submitted by lawyers, infected with “COVID-19” and suffering from the disease were considered, and relevant decisions regarding provision of them with financial support were made at the meeting.
At the meeting, on the eve of Ramadan holiday, guided by the principle of humanism, court appeals on disbarments of Irada Javadova, Shahla Humbatova and Turkel Suleymanli from the ABA and suspensions of their activities were withdrawn and the decisions on reinstatements of them as members of the ABA were made.
In addition, within the framework of the meeting, a number of disciplinary cases were considered, relevant decisions were made and at the end, other important issues related to the activities of the ABA were discussed.