Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurası (CCBE) ilə əməkdaşlıq uğurla davam etdirilir
12 yanvar 2022    1672 share share
12 yanvar tarixində Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasının (CCBE) və Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (Vəkillər Kollegiyası) birgə təşkilatçılığı ilə “İntizam məsələləri – peşə sirri və vəkillərin ifadə azadlığı” mövzusunda vebinar keçirilmişdir.
Vebinara Zoom platforması üzərindən birbaşa 204 iştirakçı qoşulmuş və həmin vebinar “Facebook” sosial şəbəkəsində də canlı yayımlandığı üçün 500-dən artıq iştirakçı da buradan izləyə bilmişdir.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən sədr Anar Bağırov Vəkillər Kollegiyası və CCBE arasında əməkdaşlıq çərçivəsində birgə fəaliyyəti, Kollegiyanın son 4 ildə gördüyü işləri, CCBE-yə üzvlüyə qəbulla bağlı prosesin davam etdiyini, normativ sənəd layihələrinə CCBE ekspertləri tərəfindən təqdim edilmiş rəylərin əhəmiyyətini, vebinarın mövzusu – peşə sirri və ifadə azadlığının vəkillərin cəmiyyətdə olan nüfuzuna təsirini vurğulamış, o cümlədən CCBE-nin rəhbərliyini Bakıda və Kollegiyada görməkdən məmnun olacağını bildirmişdir.
Həmçinin, CCBE-nin vitse-prezidenti Pyer-Dominik Şup çıxış edərək CCBE barədə iştirakçıları məlumatlandırmış, təşkilatın əsas fəaliyyət istiqamətlərinə aid olan qanunun aliliyinin müdafiəsinin, insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasının və vebinarın mövzusu olan peşə sirri və vəkillərin ifadə azadlığının müasir dövrdə xüsusi maraq kəsb etdiyini azərbaycanlı iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır.
Daha sonra, layihənin moderatorları Vəkillər Kollegiyası sədrinin müşaviri Fərhad Nəcəfov və CCBE-in PECO komitəsinin rəhbəri Roman Zavrşek tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq, sözü Vəkillər Kollegiyasının İntizam Komissiyasının sədri Şahmar Məmmədov və sədr müavini İlhamə Həsənovaya vermişdirlər. Spikerlər Azərbaycanda vəkillər üçün intizam qaydaları, peşə sirri və vəkillərin ifadə azadlığı ilə bağlı mövcud qanunvericilik barədə təqdimatla çıxış etmişdirlər.
Vebinarda ekspert qismində CCBE-in İntizam Komitəsinin nümayəndəsi Jan-Lui Joris çıxış edərək intizam sahəsində CCBE tərəfindən qəbul edilmiş “Avropada vəkil peşəsinə dair əsas prinsiplər haqqında Xartiya”, “Avropa vəkillərinin davranış Kodeksi” və yaxın zamanda qəbul olunmuş “Model davranış Kodeksi” haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırmışdır.
Daha sonra, Brüssel Vəkillər Kollegiyasının keçmiş prezidenti, Flemiş Vəkillər Kollegiyası direktorlar şurasının intizam üzrə məsul sabiq üzvü Aleks Tallon, Sloveniya Vəkillər Kollegiyasının prezidenti Janez Starman, Gürcüstan Vəkillər Kollegiyasının idarə heyətinin üzvü İrakli Kandaşvili, Toruń Vəkillər Kollegiyasında Vəkillər üçün Rayon İntizam Məhkəməsinin sədri Piotr Xıştonoviç mövzu ilə bağlı milli təcrübələrini paylaşmışdırlar.
Vebinarın son hissəsində iştirakçılar tərəfindən ünvanlanan suallar ekspertlər və əcnəbi həmkarlar tərəfindən cavablandırılmışdır. Sonda, qapanış nitqi ilə çıxış edən Anar Bağırov və Pyer-Dominik Şup tədbir iştirakçılarına təşəkkür etmiş və bu qəbildən tədbirlərin davamlı olacağını qeyd etmişdirlər.
Qeyd edək ki, Zoom platforması üzərindən keçirilən vebinar, daha çox izləyiciyə çatımlılıq baxımından Vəkillər Kollegiyasının bütün sosial şəbəkə hesablarında da yayımlanmışdır. Mövzu ilə bağlı maraqlı şəxslər vebinarın videosunu istənilən zaman həmin platformalardan əldə edə bilərlər.

Cooperation with the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) continues successfully
On January 12, the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) and the Azerbaijani Bar Association (ABA) held the joint webinar on “Deontology issues of lawyers – professional secrecy and freedom of speech”.
204 participants joined the webinar directly via the Zoom platform and as this webinar was live-streamed on Facebook, more than 500 participants were also able to watch it there.
In his opening speech, the chairman Anar Baghirov emphasized the joint activities within the framework of cooperation between the ABA and the CCBE, the work done by the ABA in the last 4 years, the ongoing process of obtaining observership status in the CCBE, the importance of the recommendations submitted by CCBE experts on normative document drafts, the topic of the webinar – the impact of professional secrecy and freedom of expression on the reputation of lawyers in society, he also stressed that he would be glad to welcome the board of CCBE in Baku and at the Bar.
In addition, vice-president of CCBE Pierre-Dominique Schupp informed the participants about CCBE and brought to the attention of Azerbaijani participants the main areas of activity of the organization, the promotion of the rule of law, protection of human rights and freedoms and the subject of the webinar, professional secrecy and freedom of expression of lawyers are of special interest in modern times.
Further, the moderators of the project Farhad Najafov, Counselor to the Chairman of the ABA and Chair of PECO Committee Roman Zavrsek, gave the floor in accordance with the agenda of the event to Chairperson of the Disciplinary Commission of the Bar Association - Shahmar Mammadov and the deputy chairperson of the Commission Ilhama Hasanova. Speakers made presentations on disciplinary rules, existing legislation related to professional secrecy and lawyers’ freedom of expression in Azerbaijan.
As an expert of the webinar, Jean-Louis Joris-member of the Deontology Committee of the CCBE informed the participants about the CCBE Charter of core principles of the European legal profession, Code of Conduct for European lawyers and the recently adopted Model Code of Conduct.
Later, former President of the Bar of Brussels, a former member of the board of directors of the Order of Flemish Bars in charge of deontology Alex Tallon, President of the Slovenian Bar Association Janez Starman, Board member of the Georgian Bar Association Irakli Kandashvili and President of the District Disciplinary Court for Attorneys-at-Law in the Toruń Bar Association Piotr Chrzczonowicz shared their national experiences on the subject.
In the last part of the webinar, experts and foreign colleagues answered the questions addressed by the participants. In the end, Anar Baghirov and Pierre-Dominique Schupp, who made a closing speech, thanked the participants and noted that such events would be sustainable.
It should be noted that the webinar, held over the Zoom platform, has been published in all social network accounts of the ABA in terms of access to more viewers. Interested persons can access webinar's videos from these platforms at any time.