Vəkillər Kollegiyası Şərq Tərəfdaşlığının regional layihəsinə qoşulmuşdur
16 fevral 2022-ci il tarixdə Vəkillər Kollegiyası Yaxşı İdarəçilik üçün Tərəfdaşlıq 2019-2021 (PGG II) çərçivəsində Avropa Şurası və Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində vəkillik peşəsinin Avropa standartlarına uyğun olaraq gücləndirilməsi”* regional layihəsinin fəaliyyətinə rəsmi olaraq qoşulmuşdur.
Layihə çərçivəsində Kollegiya “Genderlə əlaqəli məsələlərinin peşəyə və ədalətə çatımlılığa təsiri” adlı VIII analitik buraxılışın onlayn təqdimatlarında müşahidəçi qismində, Avropa Hakimlərinin Məşvərət Şurasının 16 saylı Şərhinin tətbiq edilməsi ilə bağlı hakimlərin və vəkillərin görüşlərində və qadın vəkillərin assosiasiyalarının dəstəklənməsi sahəsində yol xəritələri və konsepsiya sənədlərinin tərtib edilməsində iştirak edə biləcək, o cümlədən Azərbaycanda gənc hüquqşünaslar assosiasiyalarının üzvləri əlaqəli regional layihələrə cəlb olunacaq.
Bundan əlavə, Vəkillər Kollegiyasının üzvləri və digər hüquqşünaslar peşəkar fəaliyyətləri ilə bağlı müzakirələrdə iştirak üçün “Vəkillərin Regional Əməkdaşlıq Şəbəkəsi”ndə qeydiyyatdan keçməyə dəvət edilirlər:
Layihənin həm Kollegiya, həm Kollegiyanın üzvləri üçün faydalı olacağına inanır və vəkilləri layihənin fəaliyyətində aktiv iştirak etməyə dəvət edirik.
*“Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində vəkillik peşəsinin Avropa standartlarına uyğun olaraq gücləndirilməsi” regional layihəsi Aİ Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində tətbiq edilir və kollegiyaların daxili fəaliyyətinin və müstəqilliyinin inkişaf etdirilməsi üçün iştirak edən ölkələrin vəkillər kollegiyaları və hüquq cəmiyyətləri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədini daşıyır.

24 February 2022    1021 share share
On February 16, 2022, the Azerbaijani Bar Association officially joined the activities of the regional project “Strengthening the profession of lawyer in line with European standards”* funded by the European Union and the Council of Europe within the framework of the Partnership for Good Governance 2019-2021 (PGGII).
The Bar will be participating as an observer in the online presentations of the analytical review VIII “Impact of gender-related issues on the profession and on access to justice”, in the joint meetings of judges and lawyers on implementation of CCJE Opinion no. 16 on the relations between judges and lawyers and in the delivery of the concept paper and road map on supporting the women lawyers’ associations, furthermore, members of young lawyers' associations in Azerbaijan will be involved in related regional project activities.
In addition, members of the ABA and other legal professionals from Azerbaijan are invited to register in the “Regional Cooperation Network of Lawyers” to participate in discussions on their professional activities:
We believe that the project, will be useful both for the ABA and its members, and we invite lawyers to actively follow the project activities.
*The regional project “Strengthening the profession of lawyer in line with European standards” is implemented in the countries of the EU Eastern Partnership and is aimed at strengthening co-operation between the bar associations and law societies of the participating countries with a view to improving the internal functioning and independence of the bar.