Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyi Avropa Vəkillər Kollegiyaları rəhbərlərinin 50-ci yubiley Konfransına qatılıb.
13 iyun 2022    969 share share
9-11 iyun tarixlərində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) rəhbərliyi Avstriya Vəkillər Kollegiyasının dəvəti ilə “Avropa Vəkillər Kollegiyaları rəhbərlərinin 50-ci yubiley Konfrans”ında iştirak edib.
Özündən çoxşaxəli proqramı əks etdirən bu konfrans yarım əsrdir ki, Avropadakı hüquq təşkilatlarının rəhbər şəxsləri arasında təcrübə mübadiləsinin aparıldığı uğurlu dialoq forumuna çevrilib.
“Güc qanunları və qanunun aliliyi - Avropa təhlükəsizlik arxitekturasına qanunun aliliyi necə uyğun gəlir?” mövzusuna həsr olunmuş “Palais Ferstel”də keçirilən budəfəki konfransda BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Mişel Bachelet, Aİ və Avstriya Konstitusiyası üzrə Federal nazir Karolina Edtstadler, Avropa Vəkillər Kollegiyası və Hüquq Cəmiyyətləri Şurası (CCBE)-nin prezidenti James MacGuill, Avstriya Respublikasının Federal Prezidenti Alexander van der Bellen, Federal Ədliyyə naziri Alma Zadić və s. rəhbər şəxslərin mövzu üzrə çıxış və təqdimatları dinlənilmişdir.
O cümlədən, ARVK da daxil olmaqla, bir neçə ölkənin Vəkillər Kollegiyası tərəfindən həmin ölkələrdə vəkil peşəsinin durumu barədə hesabatlar tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılmış, problemlərin həlli istiqamətində müzakirələr aparılmış, həyata keçirilən isalahatlarla bağlı vəkilliyin rolu barədə diskussiyalar yer almışdır.
Ənənəvi proqram çərçivəsində, Vyana şəhərinin merinin dəvəti ilə Avstriyanın ən böyük antropoloji muzeyi olan “Weltmuseum”da qonaqlar qarşılanmış, növbəti gün Avstriya Federal Kansleri tərəfindən qonaqlar üçün təntənəli qəbul təşkil olunmuş, daha sonra isə, “Orangerie Schönbrunn”da rəsmi ziyafət baş tutmuşdur. Bundan başqa, Fransanın Avropa İttifaqı Şurasına sədrliyi münasibətilə Fransa səfiri və Fransa Milli Vəkillər Şurası tərəfindən tədbir təşkil olunmuşdur.
Gələcək əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə, ARVK-nın rəhbərliyi ilə Beynəlxalq Vəkillər Kollegiyaları Assosiyasının, Avropa Vəkillər İttifaqının, CCBE-nin prezidentləri, habelə bir sıra ölkələrin Vəkillər Assosiasiyalarının rəhbərləri arasında ikitərəfli görüşlər keçirilmiş, təcrübə mübadiləsi və gələcək əməkdaşlığın perspektivləri barədə müzakirələr aparılmışdır.

The leadership of the Azerbaijani Bar Association joined the 50th Anniversary European Bars Presidents’ Conference
13 June 2022    970 share share
On June 9-11, the leadership of the Azerbaijani Bar Association (ABA) took part in 50th Anniversary European Bars Presidents’ Conference at the invitation of the Austrian Bar Association.
Reflecting the multifaceted program, this conference has become a successful dialogue forum, where for half a century there has been an exchange of experience among the leaders of legal organizations in Europe.
UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet, Federal Minister for the EU and Constitution at the Federal Chancellery of Austria Karoline Edtstadler, President of the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) James MacGuill, Federal President of the Republic of Austria Alexander Van der Bellen, and Federal Minister of Justice Alma Zadić made the speeches and presentations at the conference dedicated to “The laws of power and the rule of law - how does the rule of law fit into European security architecture?” taking place at the Palais Verstel.
Also, the reports on the status of the legal profession in the represented countries were brought to the attention of the participants by the bar associations of several countries, including the ABA, and discussions were held on the solution of the problems and on the role of the advocacy in connection with the reforms carried out.
In the framework of the traditional program, at the invitation of the Mayor of Vienna, the guests were welcomed at the largest anthropological museum in Austria, the “Weltmuseum”, the next day a solemn reception was organized for the guests by the Austrian Federal Chancellor, following with an official reception at “Orangerie Schönbrunn”. In addition, the French Ambassador and the French National Bar Council organized an event on the occasion of France's Presidency in the Council of the European Union.
In order to strengthen further cooperation, bilateral meetings were held with the presidents of the International Bar Association, the European Bars Federation, and the CCBE, as well as the heads of the Bar Associations of several countries, and discussions were held on the exchange experience and prospects for further collaboration.