Anım Günü münasibətilə ödənişsiz hüquqi yardım aksiyası keçirilmişdir
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin 09 dekabr 2020-ci il tarixli qərarına əsasən, şəhid ailələrinə və qazilərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilməsi, o cümlədən məhkəmə proseslərində ödənişsiz təmsilçilik həyata keçirilməsi qərara alınmışdır.
Həmin qərarın icrası ilə bağlı olaraq mütəmadi olaraq şəhid ailələrinə və qazilərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilir. Həmçinin, Vəkillər Kollegiyası tərəfindən “27 sentyabr - Anım Günü” münasibəti ilə ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən bütün vəkil qurumları tərəfindən şəhid ailələri üzvlərinə və müharibə qazilərinə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilmişdir.
Aksiya zamanı Vəkil qurumları tərəfindən müraciət etmiş onlarla şəhid ailələri üzvlərinə və müharibə qazilərinə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilmiş, onları maraqlandıran suallar cavablandırılmış, mülki və sosial təminat qanunvericiliyinin müddəaları izah edilmiş, yazılı və şifahi məsləhətlər verilmiş, yazılı ərizələr tərtib olunmuşdur.
Qeyd etmək istərdik ki, müraciətlərin böyük hissəsi pensiya hüququ, sosial təminat, ipoteka, nikahın pozulması və ərzaq təminatı ilə bağlı hüquqi yardımın göstərilməsi olmuşdur.

A free legal aid campaign was held on the occasion of Memorial Day
According to the decision of the Presidium of the Azerbaijani Bar Association, dated December 9, 2020, it was decided to provide free legal assistance to the families of martyrs and veterans, including free representation in court proceedings.
Free legal assistance is regularly provided to the families of martyrs and veterans in connection with implementing that decision. In addition, on the occasion of "September 27 - Memorial Day", the Azerbaijani Bar Association provided free legal assistance to the members of the families of martyrs and war veterans through all legal institutions operating in the country.
During the campaign, legal assistance was provided to tens of martyrs' family members and war veterans, who applied for it, their questions were answered, the provisions of the civil and social security legislation were explained, written and oral advice was given, and written applications were drawn up.
We want to note that most requests were for providing legal assistance related to pension rights, social security, mortgage, divorce and food supply.