Avropa Vəkillər Günü (Avropa Ədalət Günü) ilə əlaqədar bütün ölkə ərazisində ödənişsiz hüquqi yardım aksiyası keçirilib.
25 oktyabr 2022    1095 share share
25 oktyabr Avropa Vəkillər Günü (Avropa Ədalət Günü) münasibətilə, hər il Vəkillər Kollegiyası müxtəlif aksiyalar həyata keçirir.
Bu il Avropada həmin gün ilə bağlı olaraq "Müharibə zamanı hüququn aliliyinin təmin edilməsi - vəkillərin rolu" mövzusu əsas istiqamət kimi müəyyən olunub.
Beynəlxalq sahədəki uğurların davamı olaraq, bu il də Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasına (CCBE) və Avropa Vəkillər Assosiasiyasına (AEA EAL) üzv qəbul olunan Vəkillər Kollegiyası tərəfindən bu əlamətdar gündə öz avropalı həmkarları ilə həmrəyliy çərçivəsində Respublika üzrə müxtəlif ödənişsiz hüquqi yardım aksiyaları təşkil edilmişdir.
"Mirzəyev və partnyorları" Vəkil Bürosu və 33 saylı Vəkil Bürosunun vəkilləri Qobu Park Yaşayış Komplekslərində müvvəqqəti məskunlaşan məcburi köçkünlər üçün, “Faiq Nağıyev və partnyorları” Vəkil Bürosu tərəfindən Sosial Xidmət Müəssisəsində Ahıl şəxslər üçün, “Azərbaycan Qadın Vəkillər Alyansı” tərəfindən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiyar Xidmətinin 4 Saylı Qadın Cəzaçəkmə Müəssisəsi və Penitensiar Xidmətin Tərbiyə Müəssisəsində cəza çəkən qadın və yetkinlik yaşına çatmayan məhkumlar üçün hüquqi yardım aksiyas təşkil edilmişdir.
Əlavə olaraq, aksiya çərçivəsində “Yusif Allahverdiyev və partnyorları” Vəkil Bürosu, Şəki Regional Vəkil Bürosu, Bərdə rayon Vəkil Bürosu, Bakı şəhəri 38 saylı Vəkil Bürosuda aztəminatlı şəxslərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilmişdir.
Aksiyalar çərçivəsində ümimilikdə 120 nəfərədən çox vətəndaşa ödənişsiz hüquqi yardım görstərilmiş, hüquqi məsləhətlər verilmiş, həmçinin müvafiq yazılı ərizələr tərtib edilmişdir.

A free legal aid campaign dedicated to the European Lawyers' Day (European Day of Justice) was held throughout the country.
25 October 2022    1094 share share
On the occasion of October 25, European Lawyers' Day (European Day of Justice), the Azerbaijani Bar Association each year carries out various activities.
This year, in connection with this day in Europe, the topic "Making the law prevail in times of war - the role of lawyers" has been defined as the main direction.
As a continuation of the successes in the international area, this year, the Azerbaijani Bar Association became an observer member of the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) and the European Association of Lawyers (AEA-EAL), and, on this important day, the ABA organized various free legal aid campaigns throughout the Republic of Azerbaijan in solidarity with its European colleagues.
Advocates of "Mirzayev and Partners" Law Office and Law Office No. 33 organized a free legal aid campaign for internally displaced persons temporarily living in Gobu Park Residential Complexes, advocates of "Faig Nagiyev and Partners" Law Office for elderly people in the Social Service Institution, and "Azerbaijan Women's Lawyers' Alliance" organized for women and juvenile convicts serving sentences in Women's Penitentiary Institution No. 4 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice and the Educational Institution of the Penitentiary Service.
In addition, within the framework of the campaign, free legal aid was provided to low-income people in the "Yusif Allahverdiyev and partners" Law Office, Sheki Regional Law Office, Barda District Law Office, and Baku City Law Office No. 38.
Within the campaigns' framework, more than 120 citizens were provided free legal assistance and advice, and relevant written applications were prepared.