Paris Vəkillər Kollegiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Ölkəmizə səfər edən Paris Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin üzvü Yasin Yakuti və media sahəsində geniş əlaqələrə malik olan digər vəkil Elis Arfi birbaşa əlaqələrinin qurulması, eləcə də gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasını ziyarət edib.
Qonaqları qəbul edən Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov vətən müharibəsi, 44 günlük əks-hücum əməliyyatı və şanlı qələbədən bəhs edib, o cümlədən qeyd edib ki, Vəkillər Kollegiyası müharibə zamanı və sonrası – 2 dəfə hüquqi və faktiki cəhətdən əsaslandırılmış hesabat xarakterli müraciətlərini 230 beynəlxalq təşkilata ünvanlayaraq, Ermənistan Respublikası tərəfindən həyata keçirilən müharibə cinayətlərinə, ekoloji və mədəni terrora qiymət verilməsinə və bu hərəkətlərin kəskin şəkildə qınanılmasına çağırmışdır.
Daha sonra, A.Bağırov Vəkillər Kollegiyası tərəfindən son 3 il ərzində görülmüş işlərdən danışıb, o cümlədən beynəlxalq sahədəki fəaliyyət və əməkdaşlıqlardan bəhs edib.
Qonaqlar isə bildirib ki, rəsmi Parisin qərəzli olması, bunun əks-nəticə verərək Fransanın bölgədəki nüfuzuna zərbə vurması və beynəlxalq hüquq normalarına hörmət edilməməsinə görə, onlar bir qrup fransız vəkil ilə birlikdə Fransa hökumətinə petisiya ünvanlayıblar. Həmçinin, əlavə ediblər ki, onlar Fransanı istədiyi mövqeni deyil, məhz beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqe tutmağa dəvət ediblər. O cümlədən, hökuməti Azərbaycan ərazilərinin işğalı zamanı onun mədəni dəyərlərinə dəymiş zərərin qiymətləndirilməsi üçün UNESCO-nun missiyasının Azərbaycana göndərilməsini dəstəkləməyə çağırıblar.
Bundan əlavə, Rəyasət Heyətinin yeni seçilmiş üzvü Y.Yakuti hər iki Vəkillər Kollegiyaları arasında zəif əlaqələrin olmasını və əməkdaşlığın uzun illər gücləndirilməməsini təəssüf hiss ilə qeyd edib və bundan sonra güclü və sağlam münasibətlərin qurulmasının zəruriliyini vurğulayıb, həmçinin birgə səfərlərin və layihələrin həyata keçirilməsindən şad olacaqlarını bildirib.
Görüşdə, eyni zamanda, Vəkillər Kollegiyasının Aparat rəhbəri Bayram Orucov, Strazburqda fransızca təhsil almış vəkil həmkarımız Famil Məmmədov və Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşı Eldar Məmmədov da iştirak edib, birgə geniş müzakirələr aparılıb, irəli sürülən fikirlər və nəzərdə tutulmuş işlər üzrə mütəmadi əlaqə saxlanılaraq onların icrası qərara alınıb.

A meeting was held with the representatives of the Paris Bar Association
Yasin Yakuti, a member of the Presidium of the Paris Bar Association, and Alice Arfi, another lawyer who has extensive media contacts, visited the Bar Association of the Republic of Azerbaijan to establish direct contacts and discuss prospects for future cooperation.
Receiving the guests, Chairman of the Bar Anar Bagirov informed about the war, the 44-day counter-offensive and the glorious victory.  He also informed the guests that the Bar Association twice during and after the war addressed legal and factually substantiated reports to 230 international organizations, calling on the Republic of Armenia to assess war crimes, environmental and cultural terrorism and strongly condemn these actions.  Then A. Bagirov spoke about the work done by the Bar Association over the past three years, as well as activities and cooperation in the international arena.
The guests noted that they, along with a group of French lawyers, had petitioned the French government for the bias of official Paris, which in turn had damaged reputation of France in the region and disrespected international law.  They also added that they called on France to take a position based on international law, not the position it wants.  In particular, they called on the government to support the sending of a UNESCO mission to Azerbaijan to assess the damage caused to the cultural values ​​of Azerbaijan during the occupation.
In addition, the newly elected member of the Presidium Y. Yakuti noted with regret the weak relations between the two Bar Associations and the fact that cooperation has not been strengthened for many years, and stressed the need to build strong and healthy relations.  He also said they would be glad to implement joint visits and projects.
The meeting was also attended by Bayram Orujov, Chief of Staff of the Bar Association, Famil Mammadov, a French-educated lawyer in Strasbourg, and Eldar Mammadov, an employee of the Ministry of Foreign Affairs.  Extensive discussions were held at the event, and it was decided to implement them through regular contacts on the ideas put forward and the planned work.